Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

FEYZA (Fırsatları Artıran Eğitimde Yapay Zekâ) Projesi

Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen "FEYZA Projesi Eğitici Eğitimi" Açılış Programı Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen ve Daire Başkanı Uğur Tecir'in katılımıyla gerçekleşti.
FEYZA (Fırsatları Artıran Eğitimde Yapay Zekâ) Projesi

Millî Eğitim Bakanlığı yapay zekâ uygulamaları alanında eğitim vermek, öğretmenlerin mesleki gelişimini desteklemek, öğrencilere yapay zekâ ve uygulama tekniklerini ve algoritmik düşünme yeterliliği kazandırmak amacıyla FEYZA (Fırsatları Artıran Eğitimde Yapay Zekâ) Projesi'ni başlatıyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde ve ilgili tüm paydaşların etkin katılımıyla hazırlanan ''Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi 2021-2025'' kapsamında çalışmalar hayata geçirilmektedir. Bu bağlamda Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce yapay zekâ uzmanı yetiştirilmesine katkıda bulunmak, öğretim programları çerçevesinde kılavuz kitap ve eğitim materyalleri hazırlanması amacıyla FEYZA Projesi hayata geçiriliyor.

FEYZA Projesi'nin ilk aşaması,  eğitici eğitimi pilot uygulaması 22-24 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Pilot uygulama sonrasında her ilden öğretmenlerin katılımıyla eğitici eğitimleri, imam hatip okullarında görev yapan 160 bilişim teknolojileri öğretmeni ile 20-24 Kasım tarihleri arasında Ankara'da, 27 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında Tokat'ta gerçekleştirilerek proje yaygınlaştırılacak.

FEYZA Projesi Eğitici Eğitimi Açılış Programı, Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen ve Daire Başkanı Uğur Tecir'in katılımıyla farklı illerden 80 öğretmenimizle Ankara ÇASGEM sosyal tesislerinde 20 Kasım'da yapıldı.

Proje eğitimlerine katılan öğretmenlerimiz eğitim aldıkları alanda yaygınlaştırma faaliyetleri gerçekleştireceklerdir. FEYZA Projesi ile Türkiye genelinde 4800 öğretmen ve 4800 öğrenciye yapay zekâ uygulamaları eğitimi verilmesi hedeflenmektedir.

Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen genel müdürlüğün çalışmalarını özetleyerek şunları ifade etti:

"Küresel ölçekte yaşanmakta olan ve yapay zekâ teknolojilerinin beslediği dönüşüme insanlık adına katkı verebilmek ve ülkemizin bu süreçten mümkün olduğunca faydalanmasını sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz "Fırsatları Artıran Eğitimde Yapay Zekâ ( FEYZA) Projesi"nin hedeflerimize ulaşmada önemli bir adım olacağına yürekten inanıyorum. Projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum."

Genel Müdürlüğümüz AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Uğur Tecir, Genel Müdürlüğün özgün projelerinden katılımcılara bahsettikten sonra şunları ifade etti:

"Proje kapsamında öğretmenlerimizin yapay zekâ uygulamaları alanında özgün içerik üretmelerini sağlamak, onların kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemek ve öğrencilere algoritmik düşünce ve yapay zekâ becerileri kazandırmak amacıyla 'Yapay Zekâ Uygulamaları Öğretmen El Kitabı' hazırlanmıştır. Kitap,

1. Yapay Zekâ Okuryazarlığı
2. Blok Tabanlı Yapay Zekâ Uygulamaları
3. Gerçek Hayat Problemlerine STEM Tabanlı Yapay Zekâ Çözümleri
4. Yapay Öğrenme Algoritmaları ve Uygulamaları

olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.

Projenin hayata geçirilesinde ve kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eder, bu çalışmanın öğretmenlerimize ve öğrencilerimize faydalı olması temennisiyle sevgi ve saygılarımı sunarım."

Proje kapsamında yapay zekâ teknolojileri ile ilgili kılavuz kitap ve eğitim materyalleri hazırlandı. Yapay zekâ uygulamaları öğretmen el kitabına ulaşmak ve FEYZA Projesi ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.

"Medeniyetimizden feyz alıyoruz, geleceğe hazırlanıyoruz"

21-11-202321-11-202321-11-202321-11-202321-11-202321-11-202321-11-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.