Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Geleceğin Genç Hatipleri İletişim Sertifikalarını Aldı

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışmalarında il/il içi bölge aşamasında dereceye giren Anadolu imam hatip liselerinde öğrenim gören/mezun olan öğrencilere yönelik 8-26 Ağustos 2022 tarihlerini kapsayan Genç Hatipler İletişim Sertifika Programı, İstanbul Esenyurt'ta gerçekleştirilen sertifika töreni ile sona erdi.
Geleceğin Genç Hatipleri İletişim Sertifikalarını Aldı

Öğrencilerin meslekî gelişimlerine katkı sağlamak, hitabet alanındaki yeteneklerini geliştirmek, hutbe ve vaaz konularında bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla gerçekleştirilen program Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz adına Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanlığı, Uluslararası Müslüman Âlimler Dayanışma Derneği (UMAD) adına ise Davet ve İrşat Komisyonu iş birliğinde organize edildi.

"Gençlerden beklentimiz çok yüksek... Sesi değil, sözü yücelteceğiz. İnsanları en iyi metotla çağıracağız."

Kapsamlı ve kapsayıcı bir eğitim alan Geleceğin Genç Hatiplerine, en güzel konuşmanın hâl diliyle ortaya konulduğunu belirten Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, sözün gücüne vurgu yaparak şu ifadelerde bulundu: "Sesi değil, sözü yücelteceğiz. İnsanları en iyi metotla doğruya, iyiye çağıracağız. İlahi hakikat bile olsa uygun bir tarzla sözü söylemezsek söylediğimiz sözün karşımızdakinin gözünde hiçbir kıymeti kalmaz ve o insanlarla aramızda bir engel oluşabilir. Bizim gençlerden beklentimiz çok yüksektir."

İnsanların ilim ve irfandan uzakta yaşadığı bir dönemde gerçekleştirilen bu programın çok önemli ve anlamlı olduğunu ifade eden UMAD Başkanı Abdulvahap Ekinci, zaman ve ihtiyaç açısından bazı programların daha fazla önem arz ettiğini belirtti. Gençlerimiz artık Hazreti Musa gibi en yumuşak şekilde tebliğde bulunacak, İslam'ı anlatacak. Bizler tüm olumsuz davranışlarına rağmen insanlara bir doktor hassasiyetiyle yaklaşacağız, dedi.

UMAD Davet ve İrşad Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Karataş, gençlere hitaben yaptığı konuşmada yükün ağır olduğunu, Allah'ın rahmetine sığınmadan tebliğde başarılı olunamayacağını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Sözü Hakk için kullanırsak kalbe ulaşır, bu şekilde bir kulaktan girip diğerinden çıkmaz. Küp içindekini sızdırır. Kalp güzelse suretimiz de güzeldir. Buradaki dersleri çift kanatlı yaptık. Menfaat için değil, biz olgunlaşalım diye bu dersleri verdik. Gönül dersleri, diksiyon dersleri, şuur dersleri verdik. İslam'a hizmetleriniz için duacıyım." dedi.

Eğitim Konuları ve Eğitim Görevlileri

Konuşma Gücünün Önemi, Etkili İletişim Teknikleri, Medya ve İletişimde Din Dili, Konuşma Stresini Yenme, Tiyatral Diksiyon, Sofroloji, Diyafram Kontrolü, İnsanları Üzmeden Değiştirmenin Metotları, Spontan Konuşma, İnsanların Sizin Gibi Düşünmelerini Sağlamanın Yolu, Konuşma Formülü, Toplum Önünde Konuşma, Olumsuz Şartlarda Konuşma, Din Dilini Yeni Neslin Diliyle Buluşturma, Kamera ve Mikrofon Fobisini Yenme, Etkileme Teknikleri, Kanonik Anlatım, Hz. Peygamberin Beden Dili. Din Hizmetlerinin Güncel Konuları, Müslümanın Şahsiyeti, Tebliğcinin Vasıfları, Âlimlerin Vasıfları, İbadetlerde İtidal ve Devam, Etkili Vaaz ve Vaizler, Vaazlarda Kur'an Ayetlerinden Yararlanma, Sanat ve Estetik, Ahenkli Kur'an Tilaveti Nasıl Olmalı, Adab-ı Muaşeret, Müspet İlimler ve Dinî Sorunlara Çözümler, İslam Dünyası ve Gençlik, Kıssa ve Menkıbelerin Anlatım Üslubu, İslam Tarihi ve Siyer-i Nebi Anlatım Üslubu, Namaz Gönüllüsü Olmak, Vaaz ve Hutbelerde Hadislerden Yararlanma Usulü gibi konuları Prof. Dr. Mustafa Karataş, Prof. Dr. İsmail Lütfü Çakan, Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, Doç. Dr. Hikmet Atan, Dr. Burhan İşliyen, Dr. Masum Vanlıoğlu, Dr. Vahdettin Işık, Dr. Emrullah Tuncel, Abdulvahap Ekinci, Abdülaziz Kıranşal, Ahmet Bulut, Sadettin Ekici, Enver Nugay, Ömer Korkmaz, M. Necip Özkan, Ramazan Kayan, Abdullah Kılıç ve Bahauddin İslamoğlu genç hatiplere anlattı.

Programın sonunda Geleceğin Genç Hatiplerine protokol ve davetliler tarafından "İletişim Programı Sertifikası" verildi.

27-08-202227-08-202227-08-202227-08-202227-08-202227-08-202227-08-202227-08-202227-08-202227-08-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.