Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Geleceğin Genç Hatipleri İletişim Sertifikalarını Aldı

Bakan Yardımcımız Sayın Dr. Nazif Yılmaz, Genel Müdürlüğümüz ve Uluslararası Müslüman Âlimler Dayanışma Derneği iş birliğinde düzenlenen "Genç Hatipler İletişim Sertifika" Programına Katıldı
Geleceğin Genç Hatipleri İletişim Sertifikalarını Aldı

 Genel Müdürlüğümüz ve Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD) tarafından 7-25 Ağustos 2023 tarihleri arasında düzenlenen Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması il birincisi öğrencilerimizin eğitimi, İstanbul Esenyurt'ta gerçekleştirilen "Genç Hatipler İletişim Sertifika" Programı töreni ile sona erdi.

    
Öğrencilerin meslekî gelişimlerine katkı sağlamak, hitabet alanındaki yeteneklerini geliştirmek, hutbe ve vaaz konularında bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla gerçekleştirilen program Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz adına Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanlığı, Uluslararası Müslüman Âlimler Dayanışma Derneği (UMAD) adına ise Davet ve İrşat Komisyonu iş birliğinde organize edildi.

"Ey Rabbim! Gönlüme ferahlık ver, işimi bana kolaylaştır. Dilimden düğümü çöz ki sözümü iyi anlasınlar."

Hz. Musa (as) duasını yaparak sözlerine başlayan Sayın Bakan Yardımcımız Dr. Nazif Yılmaz,Sözü iyi, güzel, etkili ve tesirli söylemenin Hz. Peygamber Efendimizin bir özelliği olduğunu ifade etti.

Genç Hatipler İletişim Sertifikası alan genç hatiplerin özel ve nasipli olduklarını ifade eden Bakan Yardımcımız Dr. Nazif Yılmaz"Hikmetle, güzel sözle ve güzel mücadeleyle bir davanız olacak, insanlığa yol göstereceksiniz. En güzel davet yaptığınız işi en güzel şekilde yapmak, dürüst olmak, samimi olmak, sözü doğru söylemek ve inandığınız davadan vazgeçmemektir."dedi.

Bakan Yardımcımız Sayın Dr. Nazif Yılmaz(UMAD) okuluna kuruluşundan beri yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

UMAD Davet ve İrşad Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Karataş, "UMAD şemsiyesi altında hak ve hakikati öğrenmek üzere Anadolu'nun çeşitli illerinden yola çıkan genç hatip kardeşlerimiz aynı eğitime tabi tutuldular ve aralarında ki dostluk ve kardeşlik duyguları pekiştirildi.

Her Müslümana hizmet etmeyi şiar edinmiş bir kuruluş olan UMAD bir hayra daha vesile olmanın haklı gururunu kıymetli eğitim görevlileriyle birlikte yaşadı. Doğru ve çok kıymetli bir iş yapan UMAD söylemek değil, nasıl söylemek gerektiğini genç hatiplere öğretti. Bu programda; imam hatip lisesi meslek dersleri ve hitabet kazanımlarını pekiştirme fırsatı ve imkânı bulan genç hatipler ilmin ve iletişimin verilerini kullanarak insanları Allah'a ve hakikate davet edecekler bunu da ilimle yapacaklardır." dedi.

Vaaz ve irşadın; Kulub-i kasiyeyi telyin, uyun-i camideyi idma' ve a'mal-i fasideyi islah etme sanatı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mustafa Karataş katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Davet ve İrşad Komisyonu Başkanı Abdulvahap Ekinci, "Önce konuşmak, yüreği konuşturmak, yüreğin tercümanı olmak gerekir. Dil kalbin sesli tercümanıdır. Lisanı hal ile kalbi selim ile iletişim kurmak gerekir." dedi.

Konuşma Gücünün Önemi, Etkili İletişim Teknikleri, Medya ve İletişimde Din Dili, Konuşma Stresini Yenme, Tiyatral Diksiyon, Sofroloji, Diyafram Kontrolü, İnsanları Üzmeden Değiştirmenin Metotları, Spontan Konuşma, İnsanların Sizin Gibi Düşünmelerini Sağlamanın Yolu, Konuşma Formülü, Toplum Önünde Konuşma, Olumsuz Şartlarda Konuşma, Din Dilini Yeni Neslin Diliyle Buluşturma, Kamera ve Mikrofon Fobisini Yenme, Etkileme Teknikleri, Kanonik Anlatım, Hz. Peygamberin Beden Dili. Din Hizmetlerinin Güncel Konuları, Müslümanın Şahsiyeti, Tebliğcinin Vasıfları, Âlimlerin Vasıfları, İbadetlerde İtidal ve Devam, Etkili Vaaz ve Vaizler, Vaazlarda Kur'an Ayetlerinden Yararlanma, Sanat ve Estetik, Ahenkli Kur'an Tilaveti Nasıl Olmalı, Müspet İlimler ve Dinî Sorunlara Çözümler, İslam Dünyası ve Gençlik, Kıssa ve Menkıbelerin Anlatım Üslubu, İslam Tarihi ve Siyer-i Nebi Anlatım Üslubu, Namaz Gönüllüsü Olmak, Vaaz ve Hutbelerde Hadislerden Yararlanma Usulü  konuları eğitim görevlileri tarafından 81 ilden gelen genç hatiplere aktarıldı.

Programın sonunda Geleceğin Genç Hatiplerine protokol ve davetliler tarafından Davet ve İrşad Komisyonu "İletişim Sertifika" ları verildi.

26-08-202326-08-202326-08-202326-08-202326-08-202326-08-202326-08-202326-08-202326-08-2023

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.