Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genç Bilaller, Ezan Okuma Yarışması Türkiye Finalinde Yarıştı

Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen "Genç Bilaller" Ezan Okuma Yarışması Türkiye Finali Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi´nin koordinatörlüğünde Ankara MEB Şura Salonunda gerçekleştirildi. 
Genç Bilaller, Ezan Okuma Yarışması Türkiye Finalinde Yarıştı

Bu yıl 34.´sü gerçekleşen Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması finaline, Çankırı, Sivas, Erzurum, Van, Malatya, Kayseri, Konya, Muğla, Bursa, İstanbul, Sinop, Rize, Bitlis, Kahramanmaraş, Antalya, Balıkesir ve Kocaeli’den 10 İmam hatip ortaokulu ve 10 Anadolu imam hatip lisesi öğrencileri katıldı. 

 

Programa Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran, Din Öğretimi Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Fatih Ünal, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran, YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl Yılmaz, Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak, Genel Müdürlüğümüz ve Bakanlığımız birimlerinden Daire Başkanları, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, İl Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, öğretmen, öğrenci, veliler ve diğer ilgililer hazır bulundu.

 

Program  Kur´an Muhafızları Türkiye birincisinin Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin musiki dinletisi ile başladı. Daha sonra sırasıyla İl Millî Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Din Öğretimi Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz ve Bakan Yardımcımız Mustafa Safran konuşmalarını yaptı. Yarışmacıların Ezan performanslarından sonra dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

Gençlerimizle Gurur Duyuyoruz

Açılış konuşmalarıyla başlayan programda Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, bu yıl 34.sünü gerçekleştirdiğimiz Ezan okuma yarışmasında geleneği bozmadığımıza dikkat çekerek. “Türkiye’nin dört biryanında yapılan bölge finalleri sonrasında 20 okuldan bu finale katılan öğrencilerimizi ve tüm Türkiye’de bu yarışmalara iştirak eden öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu gençlerle biz gurur duyuyoruz” dedi. Konuşmalarının bitiminde programa katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Safran başta olmak üzere tüm bakanlık yöneticilerine ve diğer tüm katılımcılara teşekkür eden Yılmaz, sözü Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Safran’a bıraktı.

 

Sizler Türkiye’nin Küçük Bir Nüvesisiniz

Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran “Sizler bu salonda Türkiye’nin küçük birer nüvesisiniz. Bakın bu türlü yarışmalar gerçekten okullarımızın imam hatip okullarının görünürlüğünü yaratma noktasında çok farklı oluyor. 34 yıldır bu gelenek sürdürülüyorsa bu geleneği sürdüren öğretmenlerime, öğrencilerime bakanlık yetkililerine can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Ezan-ı Muhammediye İslam’ın, dünyanın her yerinde ve aynı şekilde okunan en güzel davetidir. Bu anlamda bir coğrafyada ezan okunuyorsa Müslüman kendini orada güvende hissediyor demektir. Bizim kendimizi güvende hissettiğimiz en önemli işaret dili, sesli söylem budur.” dedi.

 

Konuşmaların ardından bölgelerinde 1. olarak yarışmaya katılan 20 öğrenci; seçici kurul önünde çeşitli makamlarda ezan okudu. 

 

Yarışmada, ortaokul kategorisinde Konya Beyşehir Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokulundan Süleyman Utku Tutal birinci, Çankırı Merkez Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulundan Hüseyin Talha Haliloğlu ikinci, Malatya Battalgazi Yüzüncü Yıl İmam Hatip Ortaokulundan Muhammed Musa Can üçüncü oldu.

 

Lise kategorisinde İstanbul Fatih Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Bilal Yılmaz birinciliği, Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Hoca Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Mehmet Ali Sarıtürk ikinciliği, Balıkesir Karesi Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Hüseyin Çayhan üçüncülüğü elde etti. 

 

Program, yarışmaya katılan öğrencilerin  ödüllendirilmesiyle sona erdi.

 

26-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.