Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Finali Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde Gerçekleştirildi

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması'nın finali, İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde gerçekleştirildi.
Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Finali Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde Gerçekleştirildi

Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Finali Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması'nın finali, İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde gerçekleştirildi.

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif'inde gerçekleştirilen programa; Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin, Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Daire Başkanımız İhsan Erkul, İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İl Müftüsü Safi Arpaguş, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve pek çok davetli katıldı.

Yarışmanın seçici kurulunda; İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, Mushafları  İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Fatih Okumuş, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmamı Ferruh Muştuer, Spiker/Seslendirme Oyuncusu Nisan Kumru, İstanbul Müftülüğü Vaizi Soner Çelebi ve Kartal Müftülüğü Vaizi Sadık Kösterelioğlu yer aldı. 

"Cennet mekân Fatih Sultan Mehmet Han'ın ordularına, gazilerimize ve tüm şehitlerimize sonsuz rahmet olsun."

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif'inde yapılan yarışmaya katılan Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin konuşmasına, "Çok kıymetli hazirun, Kur'an'ın ifadesiyle ümmete önder olacak gençlerimiz, bu günlere bizleri kavuşturduğu için Allah'a hamd ü senalar olsun. Bu vatanı bizlere miras olarak bırakan ecdadımıza hamd ü senalar olsun. Cennet mekân Fatih Sultan Mehmet Han'ın ordularına, gazilerimize ve tüm şehitlerimize sonsuz rahmet olsun. Hz. Ebu Eyyub El-Ensarî'nin şefaatlerine hepimizi nail eylesin." dua ve temennileriyle başladı. 

"Hitabetin de en güzelini, iletişimin de muhaverenin de en güzelini yapmak çok önemli."

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinin pek çok sembolik özelliğinin olduğuna değinen Bakan Yardımcımız Sayın Sezgin, "Musa (asm)'a Allahu Teâla tebliğ vazifesini verince o, 'Ya Rabbi, benim dilimde pelteklik var. Ben doğru konuşamıyorum. Kardeşim Harun'u bana yardımcı verir misin?' der. Demek ki güzel konuşmak çok önemli... Ne yaparsanız yapın en güzelini yapın. Dolayısıyla hitabetin de en güzeli, iletişimin de muhaverenin de en güzelinin yapmak çok önemli. Ben bu vesileyle buradaki herkesin özellikle gençlerimizin Rabbim; kalbine hikmeti, diline belagati, üslubuna salahiyeti ihsan buyursun. Söylediklerimizle önce kendimiz amel edip sonra karşımızdakileri de güzel bir şekilde tebliğ etmeyi nasip etsin. Hepinize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Allah'a emanet olun." dedi.

"Programımızı Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde icra etmek bizlere nasip olduğu Yüce Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun."

Fethin sembolü olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif'inde bu programın icrasından dolayı duygu ve düşüncelerini dile getirerek sözlerine başlayan Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül: "Kur'an için, millet için, mihrap için, Allah'ın dini için; onu öğrenmek ve öğretmek için bir çaba ve gayret içerisinde olduğumuzdan dolayı da yine hep birlikte Rabbimize sonsuz hamd ü senalar ediyoruz. Ve bir diğer hamdımız Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif'inde böylesine güzel ve anlamlı bir programı icra ettiğimizden, bunu bize nasip ettiğinden dolayı Yüce Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun."

"Ayasofya'nın çok büyük bir anlamı var. Her şeyden önce Efendimiz (asm)'in müjdesine nail olmuş bir milletin, bir komutanın, bir sultanın ve onun askerinin; Kur'an'a gönülden bağlı ve bunun için mücadeleler vermiş bir milletin göstermiş olduğu çaba, gayret ve fethin sonucu olarak ümmete emanet edilen bu mekânda, fethin sembolü olan bu mekânda bu merasimi icra ediyor olmak ayrı bir hamd sebebi." diyen Genel Müdürümüz "Rabbimize hamd ediyoruz ki ecdadının izinden giden, Fatih'in torunları olan bir neslin, imam hatip neslinin varlığı başlı başına bizim için bir hamd vesilesi. İmam hatip nesli, imam hatip camiası muhakkak ki Fatih'in yolunda olması ve ecdadının yolunda giden bir nesil olarak, bir fetih nesli olarak var olması ve bu bayrağı kıyamete kadar sürdürecek olması da çok önemli." şeklinde konuştu. 

"Öğrencilerimizin ders başarılarını artırmak; sosyal, kültürel ve mesleki çalışmalar ile şahsiyetlerini geliştirmek için gayret gösteriyoruz."

İmam hatip neslinin çok yönlü olarak yetiştirildiğine değinen Genel Müdürümüz Gül, "Bizler imam hatip liseleri olarak yıllardan bu yana çalışmalar yapıyoruz. 1700'ü aşan lisemizde, 3000'e yakın imam hatip ortaokulumuzda pek çok çalışmalar ile gençlerimizi, çocuklarımızı bir taraftan ders başarılarını artırmak diğer taraftan onları sosyal, kültürel ve mesleki çalışmalar ile şahsiyetlerini geliştirme adına gayret gösteriyoruz. Bu da bizim için çok kıymetli. O yüzden bizim imam hatip gençliğimizin Türkiye'de yapmış olduğu tüm çalışmalar; gerek sportif alanlarda olsun gerek kültürel ve mesleki alanlarda olsun tüm faaliyetlerde öne çıkması hakikaten bizim için çok kıymetli." dedi. 

"Bizim nazarımızda her gencimiz, her bir öğrencimiz birincidir."

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün düzenlediği mesleki yarışmalarda herkesin kazanan kimseler olduğunu hatırlatan Gül, "10 yavrumuz da bizim nazarımızda birincidir. Şu ana kadar ki aşamalarda gösterdikleri gayretlerden ve çabalardan dolayı gençlerimizi tebrik ediyorum. Ailelerini, öğreticilerini, idarecilerini tebrik ediyorum. İnşallah bu gençlerimiz ve onların arkadaşları milletimize Allah'ın dinini en güzel şekilde anlatmak açısından önemli bir sorumluluğu üstlenmiş olduklarından biz yine bu vesileyle tebriklerimizi yarışmacı öğrencilerimize ifade etmiş olalım." dedi. 

"Bu vesileyle tüm bu çalışmalarda emeği olan Genel Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımıza, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüze, İl Müftülüğümüze başta olmak üzere destek olan tüm öğretmenlerimize, hocalarımıza, idarecilerimize velilerimize yapmış oldukları bu çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Ben tüm çalışmalarımızda yanımızda olan Kıymetli Bakan Yardımcımız Osman Sezgin Hocamıza da şükranlarımı bir kez daha ifade ediyorum. Geçlerimize başarılar diliyorum. Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi hepimizin üzerine olsun." diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve İstanbul İl Müftüsü Safi Arpaguş katılımcılara hitap etti.

Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması'nda Dereceye Giren Öğrenciler

Türkiye genelinde belirlenen 10 bölgede birinci olan Anadolu imam hatip lisesi öğrencileri Türkiye'nin en iyisi olabilmek için yarıştılar. Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Finali 10 bölgeden; Ankara, Samsun, Erzurum, Van, Kahramanmaraş, Kayseri, Antalya, Balıkesir, Sakarya, İstanbul bölge birincisi öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Birinciliği İstanbul Fatih Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam hatip Lisesinden Bilal Taha Aydın, ikinciliği Kayseri Melikgazi Anadolu İmam Hatip Lisesinden Ahmet Bilal Aktaş, üçüncülüğü ise Erzurum Palandöken 3 Temmuz Anadolu İmam Hatip Lisesi Muhammed Enes Cuya elde etti.

Final programı, öğrencilere ödül takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. 

09-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.