Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

“Genç Hatipler Minberde” Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Finalinin 3.sü Bingöl’de Yapıldı

Mesleki yarışmalar kapsamında Türkiye genelinde Anadolu imam hatip liseleri öğrencilerine yönelik düzenlenen "Genç Hatipler Minberde" Hutbe Okuma Yarışmasının Türkiye Finali, 26 Mayıs 2017 tarihinde Bingöl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Bingöl Anadolu imam hatip lisesi koordinatörlüğünde Merkez Hacılar (Yeni) camiinde icra edildi.
“Genç Hatipler Minberde” Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Finalinin 3.sü Bingöl’de Yapıldı

 

Ulu Camii İmamı Mücahit Çelik´in Kur´an-ı Kerim tilavetinin ardından yarışmaya katılan öğrenciler jüri üyelerinin beğenisini kazanmak için çaba sarf ederken, vatandaşlar da öğrencileri dinlemek için camiye geldiler. 
Finale kalan 10 öğrencinin katıldığı yarışmada 97,8 puanla Ankara Yunus Emre Anadolu imam hatip lisesi öğrencisi Mücahit Efe birinci olurken, Kocaeli Derince Anadolu imam hatip lisesi öğrencisi Halil İbrahim Şener 97,5 puanla ikinci, Erzurum Anadolu imam hatip lisesi öğrencisi Muaz Tiryaki ise 97,3 puanla üçüncü oldu.
Yarışmaya Eğitim Politikaları Daire Başkanımız İhsan Erkul, İl Millî Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, Bingöl Üniversitesi Rektörü İbrahim Çapak, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karagöl, İl Müftüsü Mecit Can, Kültür Turizm Müdürü Kasım Barman,  Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürü Ahmet Hasanoğlu, İmam Hatip Okulu Öğretmenleri, din görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yarışmanın sonunda bütün öğrencilere çeşitli hediyeler verilirken, program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.
Daha sonra açıklamalarda bulunan Eğitim Politikaları Daire Başkanımız Erkul, Bingöl´ün tarihi bir güne şahitlik ettiğini söyledi.
Erkul; "Toplam 5 bin 284 öğrencimizin katıldığı hutbe yarışmalarında 10 bölge birincisi Genel Müdürlüğümüzün çalışması ve faaliyeti kapsamında yarıştı. Bizler öğrencilerimizin akademik, sosyal, kültürel ve mesleki yönden gelişmesi hususunda bu faaliyetleri yapıyoruz. Bu anlamda hutbe okuma yarışması da öğrencilerimizin bilgi ve mesleki becerilerinin gelişmesi noktasında çok önemli bir farkındalık beraberinde getirdi. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.
Yarışmada birinciliği kazanan Ankara Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Efe ise "Bugün burada ´Genç Hatipler Minberde´ yarışması yapıldı. Yarışmaya katılan herkes kazanmıştır. Yarışmayı düzenleyen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 10 ayrı ilden katılan öğrenciler arasından ben birinci oldum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.
Ayrıca, finale kalan 10 öğrencinin Bingöl merkezde farklı camilere gidip cuma hutbesi okuduğu belirtildi. 

29-05-201729-05-201729-05-201729-05-201729-05-201729-05-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.