Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genç Muhafızlar, Hafızlık Yarışması Türkiye Finalinde Yarıştı

Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen "Genç Muhafızlar" Hafızlık Yarışması Türkiye Finali Karabük´ün Safranbolu ilçesinde gerçekleştirildi. 
Genç Muhafızlar, Hafızlık Yarışması Türkiye Finalinde Yarıştı

Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu´nda düzenlenen finale, Ankara, Aydın, Gaziantep, Kayseri, İstanbul, Düzce, Amasya, Isparta, Siirt, Erzurum, Bayburt, Adana, Bursa, Rize ve Manisa’dan 10 İmam hatip ortaokulu ve 10 Anadolu imam hatip lisesi hafız öğrencileri katıldı. 

 

Kur´anı Kerim tilavetiyle başlayan programa Karabük Valisi Sayın Fuat Gürel, AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kırat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş ile şube müdürleri, din görevlileri, öğrenciler, veliler ve diğer ilgililer katıldı. 

 

Gelecekte Bizi Daha Güçlü Temsil Edecek Nesiller Yetiştiriyoruz

Programın açılışında konuşan Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, imam hatip okullarının Türkiye’de özgün varlığı ile devam ederek birbirinden güzel çalışmalara imza attıklarını söyledi. Genel Müdür Yılmaz, son zamanlarda imam hatip okullarında program çeşitliliğini ortaya koyduklarını belirterek, “Şu an hem dil öğreten hem de hafızlık eğitimi verilen hem de sanat eğitimi verilen okullarımız var. Mûsikî programı, hat, spor gibi değişik programların yanı sıra yabancı dilde İngilizce, Arapça, Almanca, İspanyolca ve Rusça ile beraber seneye Çince hazırlık sınıfı açıyoruz. Gelecekte İslam dünyasında bizi daha güçlü bir şekilde irtibat kurabileceğimiz, bütün alanlarda insan yetiştirme gayretindeyiz. Hafızlık yetiştiren okullarımız örgün eğitimle birlikte 132 okulumuz var ve bunun 33’ü proje okulları. Bu okullarımızda 5. sınıfta okul merkezli kurs destekli, 6. sınıfta ise kurs merkezli okul destekli hafız yetiştirme programları uygulanıyor. Bu çerçevede şu an 15 bin öğrencimiz bu programa tabi. 34 yıldır devam eden bu yarışmada minik hafızlarla onların hafız abileri ile aynı yarışma ortamında farklı kategoride yarışacaklar” dedi.

 

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş ise, “İmam hatip okullarının sayıları bir ara azalmaya doğru gidiyordu ama o bir azalış değil, bize bir ikazdı. Biz o dersi çıkardık, ibreti aldık, hadiseleri iyi okumaya çalıştık ve bugün iki kategoride çocuklarımızı izleyeceğiz. Buna şükretmemiz gerekiyor” dedi.

 

Konuşmaların ardından yarışmaya katılan 20 hafız öğrenci; Hafız Osman Şahin, Ahmet Karalı, Fatih Okumuş, İlyas Yılmaztürk ve Kerim Öztürk´ten oluşan seçici kurul önünde Kur´an-ı Kerim´den ezbere sureler okudu. 

 

Yarışmada, ortaokul kategorisinde Ankara Yenimahalle Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi´nden Mustafa Can Ağırbaş birinci, Düzce Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Ortaokulu´ndan Hamza Öztaş ikinci, İstanbul Zeytinburnu Seyit Nizam Şehit Semih Balaban İmam Hatip Ortaokulu´ndan Eyüp Ensar Terzioğlu üçüncü oldu.

 

Lise kategorisinde Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi´nden Muhammed Odacıoğlu birinciliği, Rize Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi´nden Hüseyin Uçar ikinciliği, Adana Anadolu İmam Hatip Lisesi´nden Mustafa Al Hüseyin üçüncülüğü elde etti. 

 

Program, yarışmaya katılan öğrencilerin  ödüllendirilmesiyle sona erdi.

 

25-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-2019 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.