Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genç Sadâ Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Türkiye finalleri yapıldı

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Anadolu imam hatip liseleri arasında düzenlenen Genç Sadâ Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nın Türkiye finalleri tamamlandı.  
Genç Sadâ Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Türkiye finalleri yapıldı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Anadolu imam hatip liseleri arasında düzenlenen Genç Sadâ Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda, bölge finallerini geçen 10 öğrenci Türkiye finallerinde yarıştı. Yarışma sonucunda Samsun Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesinden Mustafa Öztürk birinci, İstanbul Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesinden Eyyüp Ensar Kılıç ikinci, Erzurum Anadolu İmam Hatip Lisesinden Muhammed Süheyl Bilgi ise üçüncü oldu.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu İmam Hatip Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin mesleki bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmek ve öğrencileri sosyal kültürel açıdan desteklemek amacıyla 30 yılı aşkın süredir her yıl düzenlenen Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Türkiye finalleri Ankara Kızılcahamam'da gerçekleştirildi.

İl ve Bölge finalleri Kovit-19 salgını gerekçesiyle çevrim içi gerçekleştirilen yarışmaların Türkiye finalleri salgın tedbirleri kapsamında canlı ve yüz yüze icra edilmiştir. Genel Müdürlüğün en köklü yarışmalarından olan Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma yarışmasına her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerin ve okulların yoğun ilgisini görmüştür.

Nisan ayında 1026 okul temsilcisinin katılımıyla il ve il içi bölge birincileri belirlenmiş Mayıs ayında ise 97 il ve il içi bölge birincisinin katılımıyla bölge finalleri gerçekleştirildi. 

Yarışmanın Türkiye finalleri ise 10 bölge finalisti öğrenci, danışman öğretmen ve idarecilerinin katılımıyla Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün koordinesinde ve Ümitköy Anadolu İmam Hatip Lisesi organizasyonuyla düzenlendi.

Daha sonra 81 il birincisinin katılımıyla, Türkiye genelinde belirlenen 10 bölge (Sinop, Samsun, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Hatay, Karaman, Uşak, Kocaeli ve İstanbul) merkezi tarafından çevrim içi olarak gerçekleştirilen yarışmalarda öğrenciler Türkiye finaline kalmak için yarıştılar. Bölge finalleri de 30 Mayıs tarihinde tamamlandı.  

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen bölge yarışmaları sonunda; Kastamonu Şeyh Şabanı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Ali Kızılkaya, Samsun Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Mustafa Öztürk, Erzurum Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Muhammed Süheyl Bilgi, Şanlıurfa Haliliye Prof.Dr.Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Mahmut Polat, Hatay Antakya TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Ali Aksoy, Bitlis Said Nursi Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Muhammed Darel Ümit, Afyonkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Sefa Düzen, İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Yunus Emre Karcı, Edirne Hasan Sezai Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Eray Baykuş ve İstanbul Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Eyyüp Ensar Kılıç isimli on öğrenci Türkiye finalinde yarışmaya hak kazandı.  

Ankara Kızılcahamam'da gerçekleştirilen yarışmanın Türkiye finalinde Samsun Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesinden Mustafa Öztürk birinci, İstanbul Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesinden Eyyüp Ensar Kılıç ikinci, Erzurum Anadolu İmam Hatip Lisesinden Muhammed Süheyl Bilgi ise üçüncü oldu.

Final yarışmasına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, daire başkanları, öğretmenler, yarışması öğrenciler ve velileri katıldı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran programda yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmasının önemine değinerek bu yarışmayla gençlerin, seslerini Kur'an ile güzelleştirerek gönüllere ışık saçtıklarını söyledi.

Sosyal ve kültürel etkinliklerle desteklenen ve okul sınırlarını aşan eğitim anlayışıyla hareket eden öğrencilerin daha başarılı olduklarını ifade eden Safran, imam hatip okullarında uygulanan program çeşitliliği sayesinde öğrencilerin çok yönlü yetiştiklerini belirtti.

Bakanlık olarak bu tür faaliyetleri desteklediklerini söyleyen Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, öğrencilere hitaben; "Hz. Peygamberin yaşadığı saadet asrından itibaren tarih boyunca bütün İslam toplumları, Kur'an'ın en güzel şekilde okunması hedefine ulaşmak için okuyuşları ile gökkubbede hoş sadâ bırakan nice âlimler, hafızlar ve Kur'an bülbülleri yetiştirmiş ve Kur'an'ı güzel bir şekilde okumayı kendilerine şiar edinmişlerdir. Anadolu imam hatip liseleri ve bu okullarda eğitim gören sizler de bu geleneğin bir devamı olarak Kur'an-ı Kerim'in anlaşılması, aktarılması ve yaşanması mirasına en çok sahip çıkan ve onun sadâsının en gür bir şekilde yankılanması için hizmet eden nesillersiniz." dedi.

Dünyanın büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını kaydeden Safran, "Değişim kaçınılmazdır ancak değişirken 'nasıl değişmeliyiz?' sorusuna da isabetli bir cevap vermemiz gerekiyor. Bizim bu değişimi çok dikkatli okumamız lazım. Değişim denilince aklıma üç kavram geliyor; dünyayı değiştirenler, değişenler ve ümitsizler. Eğer Türkiye'nin bu üç kategoriden birinde yer alması gerekiyorsa 'değiştirenler' kategorisinde yer almalıdır. İşte bütün çabamız buna yöneliktir. Değişirken kendimize özgü, kendi değerlerimizle barışık ve değerlerimizi ön plana çıkaracak bir değişimi öngörmeliyiz. Çünkü bizim çok kadim bir kültürümüz var, kadim gelenek ve göreneklerimiz var. Bizi çağdaş modern dünyaya götürebilecek, ileri görüşlü, modern dünyaya sunabileceğimiz kadim bir külümüz var. Hiç şüphesiz bu kültür bu toplumu ayakta tutmuştur." değerlendirmesini yaptı.

Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması adı altında güzel bir yarışmanın tertip edildiğini kaydeden Safran, modern eğitim dediğimizde sadece sınıfta öğretmenle baş başa dört duvar arasında yapılan bir eğitim yerine sosyal ve kültürel etkinliklerle desteklenen ve okul sınırlarını aşan eğitim anlayışıyla eğitim alan öğrencilerin daha başarılı olduklarını ifade etti.

Safran, yarışmada emeği geçen öğretmelere, anne babalara Kur'an kursu eğiticilerine teşekkür etti.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere tam, yarım, çeyrek ve gram altınlar ile çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca Bakan Yardımcısı Mustafa Safran yarışmaya katılan öğrencilere tablet hediye etti.

01-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-2021

01-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-2021 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.