Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdür Gül, İmam Hatip Okullarının Yeniden Açılış Yıl Dönümünü Kutladı: Ulu Çınar, 71. Yılında!

  Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, imam hatip okullarının 17 Ekim 1951'de yeniden açılışı vesilesiyle açıklamalarda bulunarak "Ulu Çınar, 71. Yılında!" dedi.
Genel Müdür Gül, İmam Hatip Okullarının Yeniden Açılış Yıl Dönümünü Kutladı: Ulu Çınar, 71. Yılında!

 

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, imam hatip okullarının yeniden açılışı vesilesiyle kutlanan İmam Hatip Okulları Haftası kapsamında açılamalarda bulunarak "Ulu Çınar, 71. Yılında!" dedi. Merhum Ahmet Tevfik İleri'nin oluşturduğu Müdürler Komisyonu'nun 13 Ekim 1951'de yedi ilde imam hatip okulu açılmasını kararlaştırdığını, merhum Bakan Tevfik İleri'nin ise 17 Ekim 1951'de kararı onayladığını hatırlatan Gül, bu önemli iki tarihin yıl dönümü vesilesiyle "13 Ekim-17 Ekim" tarihlerini, İmam Hatip Okulları Haftası olarak kutladıklarını hatırlattı.

Gül, imam hatip okullarının niteliği ve tarihî gelişimine değinerek, "Temelleri 1913'te atılan, açılışı 1924'te yapılan, 17 Ekim 1951'de yeniden açılarak ülkemiz genelinde hizmet veren imam hatip okulları; Türkiye'nin din eğitimi tecrübesi ve telif modeli olarak eğitim sistemimizde özgün tasarımıyla gelişen ve uluslararası düzeyde örnek alınıp modellenmekte olup 21. yüzyıl becerileri bağlamında öğrencilerimizin ilgi, kabiliyet ve kariyer hedeflerine göre program çeşitliliğine gidilen; hem mesleğe hem yükseköğrenime hazırlayıcı programlar uygulayan; ders başarısı hedefleriyle birlikte millî, manevî, ahlâkî, insanî ve kültürel değerleri benimseyen bireyler yetiştirmeyi hedefleyen kurumlardır." dedi.

Genel Müdür Gül, "Hedefimiz doğru bilgi, doğru inanç, doğru düşünce ve doğru davranış edindirmek; medeniyetimizin ihyâ ve inşâsında sorumluluk sahibi bilinciyle akl-ı selim, kalb-i selim ve zevk­i selim sahibi olarak yetiştirmek; tarihî ve kültürel mirasına sahip çıkarak insanlığa yararlı olma idealine sahip bilgi ve hikmetin ışığında yeni düşünceler üreten bireyler kazandırmak; İslam Medeniyetinin ve gönül coğrafyamızın dününü/bugününü göz önünde bulundurarak Müslümanların ve insanlığın durumunu analiz eden ve gelecek tasavvuru olan bir nesil inşâ etmektir." ifadelerinde bulundu.

Gül sözlerini şöyle sürdürdü: "İmam hatip okulları; fen ve sosyal bilimler ile temel İslam bilimleri eğitiminin birlikte verildiği, üniversitelerin bütün bölümlerine öğrenci yetiştiren okullardır. Bu okullarda 21. yüzyıl becerileri bağlamında öğrencilerin ilgi, kabiliyet ve kariyer hedeflerine göre "Program Çeşitliliği" tasarlanarak Temel İslam bilimleriyle birlikte fen ve sosyal bilimler, uluslararası, yabancı diller, mûsikî, spor, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar, hafızlık, teknoloji proje ve programları uygulanmaktadır."

"Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olarak Türkiye'de her kademedeki din eğitimi-öğretimi, politika ve uygulamalarına ilişkin bütünlükçü bir yaklaşımla hareket emenin sorumluluğunu taşıyoruz. Medeniyetimizin ortaya koyduğu insan, toplum ve gelecek tasavvurundan hareket edilmesi, aynı zamanda içinde yaşadığımız modern zamanın ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye'nin uluslararası alanda imam hatip okullarının ortaya koyduğu tecrübeden yararlanmak isteyenlerin talep ve beklentilerine karşılık verilebilmenin huzurunu yaşıyoruz." diyen Gül, "imam hatip okulları öğretmen ve öğrencilerin mesleki ve kişisel gelişimlerine yönelik çalışmaları; öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif, sanatsal etkinlikleri, mesleki uygulamaları, proje, ders ve merkezî sınavlardaki başarıları; ulusal ve uluslararası yabancı dili kullanma yarışmalarında aldıkları dereceleri ile ülkenin güzide okulları olarak yoluna devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

Genel Müdürümüz Gül, kurucularına vefa sadedinde, "İmam hatip okullarının temelleri atılırken açılmasında öncü olan Mahmud Celaleddin Ökten'in, 'Asrın ihtiyaçlarına müdrik, doğuyu ve batıyı iyi bilen münevver nesilleri yetiştirmek' hayaliyle maarif hayatımızda yer alan bu güzide kurumlarıdır. Zamanın Millî Eğitim Bakanı Tevfik İleri tarafından da 'Şüphe yok ki imam hatip okullarının sadece bize değil, çok yakın bir gelecekte bütün İslam âlemine ve beşeriyete büyük hayırları dokunacaktır.' ufkuyla müjde vermişlerdir." dedi.

Gül, açıklamalarını şöyle tamamladı:  "Geçmişten bugüne imam hatip okullarının açılışına emek veren öncülere; binalarının yapılmasında harç koyan hayırseverlere; her türlü fedakârlığı yapan öğretmen, yönetici ve yardımcı personele; okullarımızdaki iklime etki edip onu geliştiren ve o iklimde yetişen öğrencilere; çocuklarını bize emanet eden velilere; eğitim süreçlerinin geliştirilmesine katkı veren paydaşlara ve okullara destek veren gönüllülere teşekkür ediyor; daha nice yıllarda ülkemiz ve insanlık için hayırlı hizmetlerde bulunmak dileğiyle imam hatip okullarının yeniden açılışının 71. yılını tebrik ediyor; vefat edenlere Allah'tan rahmet, hayatta olanlara âfiyet, âidiyet, muvaffakiyet ve huzur diliyorum." ifadeleriyle tamamladı.

16-10-202216-10-202216-10-202216-10-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.