Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdür Gül, Kırgızistan Batken Devlet Üniversitesi Rektörü Gyızov ve Beraberindeki Heyeti Genel Müdürlüğümüzde Ağırladı

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Kırgızistan Batken Devlet Üniversitesi Rektörü Gyızov ve beraberindeki heyeti Genel Müdürlüğümüzde ağırladı.
Genel Müdür Gül, Kırgızistan Batken Devlet Üniversitesi Rektörü Gyızov ve Beraberindeki Heyeti Genel Müdürlüğümüzde Ağırladı

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Batken Devlet Üniversitesi heyeti ile önceki yıl yaptıkları görüşmede, Türkiye'nin din öğretimi tecrübesi ile imam hatip modelini paylaştıklarını hatırlattı. Gül, ülkemizin din öğretimi tecrübesi, imam hatiplerin tarihçesi, imam hatip okullarında program çeşitliliği, uluslararası Anadolu imam hatip liseleri ve Kırgızistan'dan daha fazla öğrencinin başvuru yapma arzusu,  "Sınırları Aşan Uluslararası Kardeş Okul Uygulaması" ve bu kapsamda iki kardeş ülke arasında kardeş okul tesisi gibi konulara değinerek bundan sonra da talep edilmesi halinde Türkiye'nin din öğretimi tecrübesi ve imam hatip okulları modeli konusunda iş birliğinin sağlanacağını, gerekli desteğin verileceğini ifade etti.

Kırgızistan Batken Devlet Üniversitesi Rektörü Gyızov yaptığı konuşmada geçen yıl yaptıkları ziyaret neticesinde Genel Müdürlüğümüzden aldıkları aydınlatıcı bilgiler ve yol gösterici dokümanlar ile Kırgızistan Batken Devlet Üniversitesi bünyesinde Türkiye'deki imam hatip lisesinin programını uygulayan "imam hatip lisesi" modelinde okul açtıklarını ifade ederek okulun çok rağbet gördüğünü, önümüzdeki süreçte okul sayısını artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.  Rektör Gyızov iki ülke arasındaki iş birliğini daha da ilerletmek istediklerini ve bu yönde Genel Müdürlüğümüz ile bir iş birliği protokolü hazırlamak, "Uluslararası Kardeş Okul Uygulaması" kapsamında Türkiye'deki birkaç Anadolu imam hatip lisesi ile kardeş okul ilişkisi kurmak isteklerini belirtti. Genel Müdür Gül, yapılacak görüşmeler ve mutabakatlar sonrasında her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Ziyarette Genel Müdürlüğümüzden Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız ve Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz; Kırgızistan heyetinden ise Batken Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Zhenıshbek Elbolduev, Üniversite Baş Muhasebecisi Akylbek Alıkhanov, Üniversite Avukatı Nurbek Dyıkanov, Öğrenci Kabul Komisyonu Sekreteri Zaırbek Osmonov, Doğal, Sosyal Bilimler ve Eğitim Fakültesi Dekanı Mıslımkan Aıdarova, Teknik ve Ekonomik Enstitü Müdürü Myktybek Nasırov, Doğal Bilimler ve Beden Eğitimi Fakültesi Dekanı Mederbek Temırbaev, Bölüm Başkanı Burmakan Zhamshutova, Öğretim Üyesi Altynaı Mamatova ve Öğretim Üyesi Atyrgul Sherova da hazır bulundu.

Görüşme, hediye takdimi ile son buldu

21-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.