Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdür Yılmaz, Irak Heyetini Kabul Etti

Genel Müdür Yılmaz, Irak Heyetini Kabul Etti

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, bir dizi temasta bulunmak üzere ülkemizde bulunan Irak Nuru’l-Hikme Vakfı Başkanı Numan Salih ve beraberinde Vakıf Mali İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu ÜyesiHüseyin Vahit,Teşkilatlanmadan Sorumlu Yönetim Kurulu ÜyesiMuvaffak Hüseyin,Kurucu ÜyeMuhammed Hacı ve Başkan Vekili Amanc Sadık’tan oluşan heyeti kabulünde Türkiye’nin din öğretimi tecrübesini paylaştı.

Nuru’l-Hikme Vakfı Başkanı Numan Salih Irak-Erbil’de, din eğitimi başta olmak üzere vakıflarının yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Türkiye’de, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek Türkiye’nin din öğretimi alanında kat ettikleri mesafeyi çok önemli bulduklarını, bu tecrübeden faydalanmak istediklerini belirtti.


 “Ülkemizin Din Öğretimi Tecrübesiyle Irak’ın Yanındayız”

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye’deki din öğretimi ve Genel Müdürlüğümüzün hizmet sahası ile ilgili bilgi verdi. Bu kapsamda din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi konularında bilgi verdi. Yılmaz, din öğretimi tecrübeleriyle Irak’ın yanında olacaklarını, talep edilmesi halinde uzman ve program desteği sağlayacaklarını da vurguladı.

Kabulde Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız ve Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz de hazır bulundular. Yıldız, imam hatip liselerindeki program çeşitliliğine değinerek Daire Başkanlığının faaliyetleri kapsamında uluslararası Anadolu imam hatip liseleri, imam hatip ortaokulu ve liseleri ile uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde öğrenim gören Iraklı öğrenciler, uluslararası kardeş okul projesi, yurt dışındaki imam hatip okulları ile dengi program uygulayan okullar ile iş birliği konusunda bilgilendirmede bulundu.

Irak Heyetine Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi gibi tanıtım kitapları takdim edildi.

 

31-01-201931-01-201931-01-2019

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.