Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdür Yılmaz, İstanbul'da Gerçekleştirilen İmam Hatip Okulları Değerlendirme Toplantısına Katıldı

Genel Müdür Yılmaz, İstanbul'da Gerçekleştirilen İmam Hatip Okulları Değerlendirme Toplantısına Katıldı

Din Öğretimi Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Merkezi'nde imam hatiplilerle ilgili yapılan değerlendirme toplantısına katıldı.      

ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, Genel Başkan Yardımcıları Tayfur Esen ve Ersin Çelik'in de katıldığı toplantıda Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Genel Müdürlüğümüzün çalışmaları ve faaliyet alanları hakkında bilgi paylaşımında bulundu.  

 

  "Çok Fazla İmam Hatip Var" Algısı Doğru Değil! 

Türkiye'de imam hatip okullarının oranı yüzde 9,18 iken 28 Şubat sürecinden 4 yıl sonra bu oranın yüzde 2,61'e düştüğünü belirten Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, "Bu oran şu anda yüzde 13,57. Dolayısıyla öğrenci oranında kamuoyunda oluşturulan 'Çok fazla imam hatip var' algısının doğru olmadığını görüyoruz" şeklinde konuştu.    

 

 "Müslüman Toplumlarla İletişim Kurabilen Gençleri Ülkemize Kazandırmalıyız" 

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz ÖNDER yöneticileri ile bir araya geldiği toplantıda "Öğrencilerimizin milli, manevi ve tarihi kültürel mirasına sahip çıkan, medeniyet değerlerimizi benimseyen, ilgi ve yeteneklerine göre akademik, mesleki, sosyal ve kültürel gelişimlerine çok yönlü katkıda bulunmak amacıyla yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel, mesleki, sosyal kültürel faaliyetlerde bulunan, değişen dünyada yabancı dil becerisi gelişmiş, farklı ırkları ve kültürleri tanıyan, akranlarıyla rekabet edebilecek seviyede bilgi ve kültür sahibi, Müslüman toplumlarla iletişim kurabilen, medeniyetimizin ihya ve inşasında sorumluluk sahibi, insanlığa yararlı olma idealine sahip, doğru bilgi ve doğru düşünce edinmiş gençleri ülkemize ve insanlığa kazandırma amacındayız" dedi.

 

 7 Farklı Dilde Eğitim

Öğrencilerin dil becerilerini özel bir programa aldıklarını anlatan Yılmaz, "Bu manada hazırlık sınıfı uygulayan okullarımız var. Bu okullarda dinleme, konuşma, yazma ve anlama becerilerini geliştirmek için dil eğitimi veriyoruz. 15 okulda Arapça, 16 okulda İngilizce, 2 okulda İspanyolca, bir okulda Almanca, bir okulda Rusça eğitimi veriliyor. Bu eğitim-öğretim yılında bir okulumuzda Çince hazırlık sınıfına başlıyoruz. Önümüzdeki yıl hedefimizde Fransızca hazırlık sınıfı olan bir okul açmak var" şeklinde konuştu.  

   

Sanat, Mûsîkî, Spor da Var!

Sanata ilgisi olan öğrencilerin eğitim aldığı okulların bulunduğuna da dikkat çeken Yılmaz, "10 okulumuzda mûsîkî, 15 okulumuzda geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar programı icra ediliyor. Öğrencilerimiz hüsnü hat, tezhip ve ebru çalışmalarıyla yeteneklerini geliştirmekteler. Buralara da yetenek sınavıyla öğrenciler alınmakta... Spor bağlamında da 5 okulumuzda imkânlar oluşturduk. Spor yeteneği olan öğrencilerimiz buralara kaydolup yeteneklerini geliştirmekte" diye konuştu.

 

"80'i Aşkın Ülkeden Öğrenci Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerimizde Eğitim Görüyor" 

13 uluslararası Anadolu imam hatip lisesinin bulunduğunu, bu okullarda 80'i aşkın ülkeden öğrencinin eğitim gördüğünü de sözlerine ekleyen Yılmaz, "Bu gençlerle Türkiye'deki çocuklarımızla aynı ortamda, tam bir kardeşlik kültürüyle geleceğe hazırlanıyor. Ben bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. 

   

 "5 Yıldır Okullarımızda Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Uygulanıyor, 15 Bin Öğrenci Hafızlık Çalışması Yapıyor"

Yılmaz, okullarda 5 yıldır Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesinin uygulandığını ve 15 bin öğrencinin hafızlık çalışması yaptığını da sözlerine ekledi.      

 

"İmam Hatip Okulları Türkiye'nin Her Yerine Dengeli Şekilde Yaygınlaşıyor"

Toplantıya konuşan ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Kamber Çal ise İmam hatip okullarının Türkiye'nin her yerine dengeli şekilde yaygınlaştığını ifade etti. ÖNDER Genel Başkanı Çal, "Bu okullarda yabancı dil eğitimini önemsiyoruz. Okulların yakın dönemde daha da tanınmasını amaçlıyoruz. Okulların yaygınlığı açısından ortaokul ve lise seviyesinde okullar hemen her bölgede var. İmam hatip okullarının Türkiye için bir marka olduğuna inanıyoruz. Bu markanın ihraç edilebilir durumda olduğunu da görüyoruz.  Biz de olaya sivil toplum gözüyle bakıyoruz. Okullarda okul aile birliği kavramının yerleşmesi ve gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz" dedi.

11-07-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.