Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdür Yılmaz, Kırgızistan Din Komisyonu Başkanı ve Beraberindeki Heyeti Genel Müdürlüğümüzde Ağırladı

Genel Müdür Yılmaz, Kırgızistan Din Komisyonu Başkanı ve Beraberindeki Heyeti Genel Müdürlüğümüzde Ağırladı

 

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Kırgızistan Din Komisyonu Başkanı Zayirbek Ergeshov ve beraberindeki Kırgızistan din hizmetleri sunan kurumların temsilcileriyle görüştü, Türkiye’nin din öğretimi tecrübesini paylaştı, iş birliği imkânları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Genel Müdürlüğümüze ziyaret gerçekleştiren heyette; Kırgızistan Devlet Din Komisyonu Başkanı Zayirbek Ergeshov, Eğitim Bakanlığından Kylym Sydyknazarova, Devlet Din Komisyonu Analitik Daire Başkanı Gülnaz İsayeva, Dini İdare Eğitim Daire Başkanı Akımzhan Ergezhov, Din ve Etnisite Daire Uzmanı Kurbanychbek Abakırov ve Teoloji Koleji Müdürü Nurbek Shamraliev yer aldı.


“2017 Yılında Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Ziyaretimizin Ardından Ülkemizde ‘Dinlerin Medeniyeti’ Dersinin Pilot Uygulamasını Başlattık”

Heyet Başkanı Zayirbek Ergeshov Kırgızistan’daki mevcut din eğitimi ve öğretiminin imkânları ile ihtiyaç duydukları din öğretimi tecrübeleri hakkında geniş bir sunum yaptı. Ergeshov Türkiye’nin demokratik bir ülke olmasını, din eğitiminin devlet kontrolünde yapılmasını ve din öğretimi alanındaki tecrübelerini çok önemsediklerini belirterek 2017 yılında Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne yaptıkları ziyaretten sonra ülkelerine döndüklerinde “Dinlerin Medeniyeti” ismiyle okullarda pilot uygulama yaptıklarını, önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin tecrübelerinden istifade etmek istediklerini belirtti.


“Ülkemizin Din Öğretimi Tecrübesiyle Kırgızistan’ın Yanındayız”

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye’deki din öğretimi ve Genel Müdürlüğümüzün hizmet sahası ile ilgili bilgi verdi. Bu kapsamda din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi konularında bilgi verdi. Yılmaz, din öğretimi tecrübeleriyle her zaman Kırgızistan’ın yanında olduklarını, tecrübe paylaşımı yapmaya devam edeceklerini, talep edilmesi halinde uzman ve program desteği sağlayacaklarını da vurguladı.


Kabulde Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız ve Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz de hazır bulundular. Yıldız, Daire Başkanlığının faaliyetleri kapsamında imam hatip liselerindeki program çeşitliliğine değinerek uluslararası Anadolu imam hatip liseleri, uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde öğrenim gören Kırgızistanlı öğrenciler, uluslararası kardeş okul projesi,  yurt dışındaki imam hatip okulları ile dengi program uygulayan okullar ile iş birliği konusunda bilgilendirmede bulundu.


Kırgızistan Heyetine Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi gibi tanıtım kitapları takdim edildi.

 

30-01-201930-01-201930-01-201930-01-2019 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.