Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürlüğümüzce Hazırlanan "Çift Kanatlılar" Video Serisinde Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayan AİHL'ler Tanıtıldı

AİHL Program çeşitliliğinin tanıtım video serisi, imam hatip okullarındaki öğrencilerin hem dinî ilimler hem de fennî ilimleri bir arada öğrenmesinden ilhamla "Çift Kanatlılar" şeklinde isimlendirilmiştir.
Genel Müdürlüğümüzce Hazırlanan

İmam hatip okullarında uygulanan program çeşitliliğinin tanıtıldığı "Çift Kanatlılar" program serisinin bu bölümünde başarılarıyla her daim ilgi odağı olan "Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri" tanıtıldı.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, imam hatip okulları kapsamında "Program Çeşitliliği" ile eğitim öğretim faaliyetlerini yürütmekte ve bu minvalde karşımıza 11 farklı program türü çıkmaktadır. Bu programlar;

- Anadolu İmam Hatip Liseleri (Genel)
- Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayan AİHL
- Dil Projesi Hazırlık Sınıfı Uygulayan AİHL
- Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Programı Uygulayan AİHL
- Yabancı Dil Hazırlık ve Fen Bilimleri Programı Uygulayan AİHL
- Uluslararası AİHL
- Hafızlık Pekiştirme Programı Uygulayan AİHL
- Spor Programı Uygulayan AİHL
- Sanat Programı Uygulayan AİHL,
- İmam Hatip Ortaokulları Müstakil/AİHL Bünyesinde
- Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Uygulayan İmam Hatip Ortaokullarıdır.

 "Çift Kanatlılar"ın bu bölümünde, ülkemizin 81 ilinde ve 749 AİHL'de uygulanan "Fen ve Sosyal Bilimler Programı" tanıtılmaktadır. Her program türünün tanıtımı planlanmaktadır.

Bu okullarımızda öğrencilerimize 21. yy. becerileri bağlamında ilgi, kabiliyet ve kariyer hedeflerine göre program çeşitliliği sunulmakta, öğrencilerimiz temel derslerde fen ve sosyal bilimler liseleri ile aynı öğretim programlarını aynı ders saati ile görmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz fen bilimleri veya sosyal bilimler programlarından birini tercih etme ve gerektiğinde değiştirme imkânına da sahiptir.

FSB programı uygulayan AİHL'lerde geçmişinden aldığı ilhamla geleceğini tasarlayan bilim insanı adayları; matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, felsefe, edebiyat, dijital teknoloji ve robotik kodlama vb. alanlarda atölye çalışmalarıyla inovasyon becerilerini de geliştirmektedir.

Üniversitelerle iş birliğinde akademisyenlerin ve uzmanların yer aldığı okul danışma kurulları ile TÜBİTAK ve TEKNOFEST başta olmak üzere yerel, ulusal ve uluslararası bilimsel projelere etkin katılımın sağlandığı okullarımızda; bilim, teknoloji ve akademik alana ilgi duyan, kabiliyetli, araştırmacı ve girişimci öğrencilere kariyer hedeflerine daha donanımlı hazırlık imkânı sunulmaktadır.

Ortak projeler ve atölye çalışmalarıyla takım ruhu kazanma, fikir üretme, farklı düşünce ve yaklaşımlarla okullar arası sempozyum, kongre, panel, konferans ve çalıştaylar vasıtasıyla bilgi üretme ve paylaşma becerisi kazanma imkânı da bu okullarımızda sağlanmaktadır.

Öğrencilerin bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişiminin farkında olarak problemleri çözmesine ve doğru kararlar vermesine yardımcı olan, karakter gelişimleriyle birlikte kariyer planlamalarına katkı veren etkin rehberlik hizmeti de FSB Programı Uygulayan AİHL'lerde öğrencilerimizin her zaman yanındadır.

Çift Kanatlılar| Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayan AİHL videosunu izlemek için TIKLAYINIZ

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.