Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürlüğümüzce Hazırlanan Öğretmen Gelişim Eylem Planı Uygulanmaya Başlandı

Öğretmenlerin alan bilgilerini sürekli güncellemeleri, öz değerlendirme yaparak kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik çalışmalara katılmalarını sağlamak ve eğitim alanında ulusal ve uluslararası gelişmelerle ilgili farkındalıklarını artırmak amacıyla "Öğretmen Gelişim Eylem Planı" hazırladık.
Genel Müdürlüğümüzce Hazırlanan Öğretmen Gelişim Eylem Planı Uygulanmaya Başlandı

Eylem planıyla, öğretmenlerin; öğrencilerin gelişimini desteklemelerini, öğretmenlik uygulamalarına yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmelerini, eğitim öğretimde kaliteyi attırmalarını, başta öğrenci ve veliler olmak üzere toplumun eğitimden beklentilerini yerine getirebilmelerini hedefliyoruz. 

Program kapsamında; Türk eğitim sistemi ve eğitim politikaları, eğitim felsefesi, eğitimde yeni yaklaşımlar, farklı ülkelerin eğitim politikaları ve sistemleri, öğretmenlik, öğretmenliğin misyonu, millî, manevi ve evrensel sorumlulukları, etkili iletişim becerileri, eğitim yönetimi, kalite geliştirme, süreç izleme ve değerlendirme, vizyoner liderlik, sürdürülebilir takım ruhu ve kurum kültürü oluşturma, eğitim tarihimizde iz bırakan eğitimcilerin örnek hayatları, eğitim, bilim, tarih, medeniyet ve kültürel mirasımız, ölçme değerlendirme teknikleri, yenilikçi çalışmalar, robotik kodlama, STEM, TÜBİTAK projeleri ve uluslararası programlarla ilgili  “Kitap-Makale-Şiir Okuyoruz”, “Film-Tiyatro İzliyoruz”, “Konferans-Panel-Söyleşi-Seminer-Kurs Dinliyoruz”, “Seyahat-Ziyaret-Çalıştay-Toplantı-Atölye Çalışması Gerçekleştiriyoruz”, “Uygulama-Düşünce-Sunum-İyi Örnek Paylaşıyoruz” başlıklarında kişisel gelişim ve mesleki gelişim alanında her ay için iki etkinlik gerçekleştirilecek. 

İl ve ilçe millî eğitim müdürlükleri koordinesinde tüm Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarında, üniversiteler, kamu kurumları, halk eğitim merkezleri,  yerel yönetimler, okul aile birlikleri, bilim-kültür merkezleri ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliğinde uygulanacak çalışmalar, elektronik sistem üzerinden izleme ve değerlendirme yapmak amacıyla İmam Hatip Okulları Vizyon Belgesi’ne göre hazırlanan "Kalite Takip Sistemi" ile takip edilecek. 

Millî Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Strateji Belgesi” ve “Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri” çerçevesinde hazırladığımız eylem planı, Şubat 2018 tarihi itibarıyla uygulanmaya konuldu.


İlgili çalışmamız Milli Eğitim Bakanlığımızın web sitesinde de yayımlandı.


15-02-2018 20-02-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.