Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürlüğümüzce Yürütülen "MÜMKÜN Projesi"nin Model Uygulamaları Sergilendi

Genel Müdürlüğümüz tarafından koordine edilen ve Anadolu imam hatip liseleri ile imam hatip ortaokullarındaki öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeyi, mevcut kabiliyetlerini artırmayı, akademik başarılarını desteklemeyi ve okula aidiyet duygularını kuvvetlendirmeyi hedefleyen MÜMKÜN (Müfredattan Marifete Kültür Nesli) Projesi'nin model uygulamaları, 6 Haziran 2024 Perşembe günü İstanbul İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirildi.
Genel Müdürlüğümüzce Yürütülen

MÜMKÜN Projesi, öğrencilerin sanatsal ve kültürel becerilerini geliştirmek amacıyla hayata geçirilmiş olup edebiyat, tiyatro, müzik ve sinema gibi çeşitli alanlarda atölye çalışmaları içermektedir. Proje kapsamında düzenlenen etkinlik, gelecek yıl yurt çapında yapılması planlanan Büyük İmam Hatip Festivali'ne hazırlık niteliği de taşımaktadır.

Etkinlikte atölye çalışmaları ile ilgili örnek sunumlar gerçekleştirildi:

  • ·         Yazı ve Edebiyat: Öğrencilerin edebi performansları şiirle sahneye aktarıldı.
  • ·         Sahne ve Perde: İstanbul'daki imam hatip okulları arasında düzenlenen tematik tiyatro yarışmasında derece alan öğrenciler ödüllendirildi ve birinci olan oyun sahnelendi.
  • ·         Anlam ve İstifham: Öğrencilerin rahat konuşabilmeleri, duygu ve düşüncelerini serbestçe ifade edebilmeleri amacıyla bir stand-up gösterisi sunuldu.
  • ·         Ses ve Ritim:İrfan türkülerinden örneklerin sunulduğu mini bir konserle medeniyetimizin ses ve söz renkleri değerlerimizle kaynaştırıldı.
  • ·         Sinema: MÜMKÜN Projesi çerçevesinde çeşitli imam hatip liselerinde yıl boyunca ortaya konulan kısa film çalışmalarından örnekler sunuldu.

Daire Başkanımız İhsan Erkul, açış konuşmasında proje ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı. Konuşmasında, "MÜMKÜN Projesi, öğrencilerimizin sadece akademik başarılarını değil, aynı zamanda sanatsal ve kültürel yeteneklerini de ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bugün, burada sergilenecek olan performanslar, öğrencilerimizin ne kadar yetenekli ve yaratıcı olduklarını bir kez daha gözler önüne serecektir. Bu etkinliklerin ülke çapında tüm imam hatip okullarına örnek olacağına ve benzer çalışmaları gerçekleştirmek üzere teşvik edici bir motivasyon sağlayacağına inanıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Etkinlik, öğrencilerin hazırladıkları çalışmaların gösterimi ve ödül töreniyle sona erdi. Katılımcılar tarafından öğrencilerin başarıları kutlanarak, bu tür projelerin devam etmesi temennisinde bulunuldu.

07-06-202407-06-202407-06-202407-06-202407-06-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.