Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, İlahiyat Öğrencileriyle Buluştu

Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, İmam Hatip Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri kapsamında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri ve öğretim görevlileriyle bir araya gelerek, "İlahiyat Fakültelerinin Öğrenci Kaynağı ve İstihdam Alanı Olarak İmam Hatip Okulları" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Programa YBÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Demirkol da katıldı.
Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, İlahiyat Öğrencileriyle Buluştu

Yaptığı konuşmada, öğretmenlerin özelliklerine değinen Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, öğretmenlerin; kendini adayan, iz bırakan, rol model, dini konularda otorite sahibi, alan bilgisine sahip, öğretim yöntem ve tekniklerini bilen, teknolojiyi ilahiyat anlamında kullanabilen, iletişim becerisi güçlü, güncel meseleler hakkında bilgi sahibi ve mesleğini temsil edebilen bireyler olması gerektiğine değindi.

Dijital çağda din kültürü ve ahlak bilgisi ile imam hatip meslek dersleri öğretmenlerinin insan doğası üzerine okumalar yapması; öğrencilerin dünyasından haberdar olması ve gençlere hitap edecek dili yakalaması gerektiğine değinen Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen; öğretmenlerin dersin dışında dil, edebiyat, sanat, müzik, spor alanlarında da öğrencilerle iletişime geçebilmesi ve İslam'ın çağa yönelik mesajlarını gerektiği gibi anlatabilmeleri gerektiğini vurguladı.

Öğretmenlerin, öğrencilerin kişisel gelişimine katkı sunmasının ve yeni nesil ergen psikolojisi konusunda kendini geliştirmesinin önemini ifade eden İşleyen; öğrencilerin okuduğu kitap, sosyal medya, dijital vb. alanlardan haberdar olunması, yaptırım içeren dayatmacı bir üslup yerine akla, vicdana ve duyguya hitap eden bir dil kullanılması ve sosyoloji, psikoloji, biyoloji, edebiyat, felsefe gibi alanlarda kendini geliştirmesi konusundaki gerekliliğe değindi.

İmam hatip okullarındaki proje ve etkinlik çeşitliliğinden söz eden Dr. Ahmet İşleyen, planlanan etkinlik ve programlarda/projelerde önemli olanın öğrencinin ilgi alanıyla alakalı projelere yönlendirilmesinin ve elde edilecek başarıların takip edilmesi gerektiğini ifade etti.

İmam hatip okullarındaki seçmeli dersler ve istihdam alanlarına değinen Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, emek gösteren ve kendini geliştiren öğrencilerin ileride çok farklı alanlarda, çok önemli yerlerde görüleceğini, bunun için gerekli eğitimin ve birikimin imam hatip okullarında verildiğini belirtti.

Sunumun sonunda öğrencilerin talep ve önerilerini dinleyen Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, yaptığı değerlendirme sonrası tüm katılımcılara teşekkür ederek sunumunu sonlandırdı.

18-10-202318-10-202318-10-202318-10-202318-10-202318-10-202318-10-202318-10-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.