Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Gül, "İftarı Beklerken" Programında "Çocukların ve Gençlerin Dünyasında Ramazan"ı Anlattı

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Diyanet TV'de Necip Karakaya'nın sunduğu İftarı Beklerken programına konuk oldu. Ankara Ahmet Akseki Cami'nden canlı olarak yayımlanan programda "Çocukların ve Gençlerin Dünyasında Ramazan" konusu değerlendirildi.
Genel Müdürümüz Gül,

Çocuklar ve Ramazan

Çocuklarımızdaki masumiyetle Ramazan ayının rahmetinin ve manevi ziyafetinin birbirini tamamladığını ifade eden Gül, "Müslüman aile ve toplumların Ramazan ile birlikte İslam'ı yoğun bir şekilde yaşamaları çocukların dünyasında ramazan ayının kutsiyetine dair kutlu bir misafirin geldiğini hissediyorlar." dedi.

 

Ailenin Yaklaşımı

Çocukların çevrelerinde gördükleri gibi Ramazan sorumluluğunu yaşamak istediklerini belirten Gül, "Bazı aileler çocuklarını bu ağır sorumluluğun altına sokmak istemiyorlar. Çocuklarımızın Ramazanla, oruçla ve bu manevi iklimle olan bağını sürdürmek için yapılan işin mahiyetini anlatarak kısmi zamanlı oruç ameliyesinin devreye girmesi gerekiyor." dedi.

 

Çocuklarımızı eğitirken büyük bir sorumluluk alındığını dile getiren Gül, "Vahyin kılavuzluğunda, Peygamber Efendimiz'in örnekliğinde çocuklarımızı geliştirerek eğitmemiz gerekiyor." dedi.

 

Çocuklara Dini Anlatırken Dil, Üslup ve Anlayış

Çocuklarımızın küçük yaşta, temelden eğitilmesinin önemli olduğunu ifade eden Gül; bizim doğrular üzerinden süreci sağlıklı yürütmemiz ve iyi örnek olmamız en temel husustur. Bununla beraber iyiyi, doğruyu, güzeli, helali, haramı çocuklarımıza öğretmemiz gerek." dedi.

 

Çocuklara dinin gereklerini ve hassasiyetlerini anlatırken suçlayıcı bir dil kullanmamak ve emrivaki yapmamak gerektiğini dile getiren Gül, " Tüm ilişkilerimizde olduğu gibi çocuğumuza bilgi aktarımı yaparken de sevgiyi merkeze almamız gerekir. Çocuklarımızla usulünce, adabıyla iletişim kurmamız gerekir." dedi.

 

Gençlerin Farklı Görüşleri ve İletişim

Gençlerimizi; farklı görüşlerinden dolayı suçlamamamız, sorgulamamamız gerektiğini belirten Gül, "Nasıl ki çocuklukta yavrularımıza bazı hakikatleri anlatıyorsak gençlerimize de aynı hakikatleri anlatmalıyız. Tabiiki gençler bir noktaya geldikten sonra kendi yolunu kendisi çizmeye ve kendi zihniyetini inşa etmeye başlıyor. Biz bu seyirde gençlerle olan irtibatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürdüğümüz takdirde bu heyecan dalgasını iyi bir şekilde yönlendirebiliriz." dedi.

 

Genel Müdürümüz konuşmasını şöyle sürdürdü: "Heyecanlı ve duygusal yönlerinden dolayı her güç, gençleri kendi safına çekmek için planlar yapıyor. Günümüzde gençlerin inanç ve ahlak yönünü yozlaştırmak için uluslararası pek çok sektör ve kurum çalışmalar yapmakta... Buna karşılık bizlerin hem temelden vereceğimiz eğitimlerle, hem sosyal medya alanındaki varlığımızla gençlerin inancını ve ahlakını korumak için birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bunu yaparken gençlerimize suçlayıcı bir dille yaklaşmamamız gerek."

 

Zihin Dünyasının İnşası

Genel Müdürümüz Gül konuşmasını "Biz, imam hatiplerimizde ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü çerçevesindeki programlarımızda çağımızın Bilâl-i Habeşî'lerini, Muâz bin Cebel'lerini, Mus'ab bin Umeyr'lerini, Hz. Zeynep'lerini, Hz, Fatıma'larını, Hz. Ali'lerini, geçmişin zulme karşı direnen insanlarını yetiştirmek amacıyla bir gayret içerisindeyiz. Gençlerimizi millî, insani, vicdani ve ahlaki değerlerle yetiştirmek istiyoruz." sözleriyle sonlandırdı.

 

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ün Diyanet TV'de konuk olduğu İftarı Beklerken programının diğer konuğu ise DİB Diyanet Akademisi İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Abdurrahman Akkuş oldu.

 

Programın tamamını izlemek için tıklayınız.

31-03-202331-03-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.