Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Gül, Ülkemizde Birinci Gelerek Uluslararası Robot Yarışması'na Katılacak Olan Tenzile Erdoğan Kız AİHL Öğrencilerini Kabul Etti

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, FRC- Uluslararası robot yarışmasında final maçlarını birinci bitirerek Türkiye şampiyonu olan ve Amerika'da düzenlenecek "Dünya Şampiyonası"nda ülkemizi temsil etmeye hak kazanan Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi robot takımı TECHTOLIA ROBOTICS ekibindeki öğrenci ve öğretmen grubunu kabul etti.
Genel Müdürümüz Gül, Ülkemizde Birinci Gelerek Uluslararası Robot Yarışması'na Katılacak Olan Tenzile Erdoğan Kız AİHL Öğrencilerini Kabul Etti

İmam hatip okullarının başarıları her alanda artıyor
Son zamanlarda öğrencilerimizin sosyal, kültürel, mesleki, sanatsal ve sportif etkinliklerdeki başarılarının yanı sıra LGS, YKS ve PISSA başarılarının da arttığını ifade eden Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, "Bu artışı öğrencilerimizin üniversite ve lise sınavlarında aldıkları sonuçlarda çok net görüyoruz. Bunların yanında TEKNOFEST ve TÜBİTAK kapsamında yapılan ulusal ve uluslararası yarışmalarda öğrencilerimizin başarıları ve aldıkları ödüller takdire şayan bir şekilde artış gösteriyor. Bizler öğrencilerimize inanıyor ve güveniyoruz. Öğrencilerimizi yarınlara hazırlamak için imkânlar sağlamaya devam edeceğiz." şeklinde konuşarak emeklerinden ve başarılarından dolayı öğrencilere, danışmanlara ve idarecilere teşekkür ederken Amerika'daki dünya şampiyonasında başarılar diledi.

Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi robot takımı TECHTOLIA ROBOTICS, 24-25-26 Mart 2023 tarihinde Volkswagen Arena'da düzenlenen FRC-Uluslararası robot yarışması final maçlarını birinci bitirerek Türkiye Şampiyonu oldu. Bu başarıyla kız öğrencilerimiz, 19-22 Nisan 2023 tarihinde 33 farklı ülkeden takımın katılımıyla Amerika Houston'da düzenlenecek "Dünya Şampiyonası"nda ülkemizi temsil etmeye hak kazandı.

ABD'de 31 yıldır FIRST Vakfı tarafından, Türkiye'de ise 2018 yılından beri Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenlenen FIRST Robotics Competiton'ın (FRC) ilk ayağı 24 Mart'ta İstanbul'da yapıldı. Türkiye'de 16 ilden 120'nin üzerinde yerli takımın yarıştığı turnuvada Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Hindistan, Kosova, Polonya, Romanya ve Birleşik Krallık'tan öğrenciler de yer aldı. Üç ayaklı yarışmanın ilk ayağının sonucunda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) Dünya Şampiyonluğu'na katılmaya hak kazanan takımlar belli oldu.

Lise seviyesinde dünyanın en büyük robot yarışması olan FIRST Robotics Competiton'ın (FRC) bu yıl ki temasında, endüstriyel süreçlerdeki enerji kullanımı öne çıkarıldı. Yarışmada, hem otonom hem de manuel olarak kullanılan robotların sınırlı süreler içerisinde verilen görevleri yapmaları istendi. En fazla puanı almayı başaran 8 takımın her biri yanına başarılı gördüğü iki takımı daha dâhil ederek kendi ittifaklarını oluşturdu. Finale kalan son iki ittifaktan en fazla puanı toplayan mavi ittifak yarışmanın kazananı oldu. Buna göre kazanan ittifakta yer alan 3 farklı takım 19-22 Nisan tarihlerinde Houston'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda yarışmaya hak kazandı.

Sonraki durak ABD
Öğrenciler, yarışmanın birinci ayağı olan ve 26 Mart'ta sona eren 'İstanbul Regional'ın final turunda kıyasıya rekabet etti. Son ana kadar kafa kafaya giden final maçlarının kazananları da kaybedenleri de gözyaşlarını tutamadı. Birinci turnuvanın finalinde 'İstanbul Atatürk Fen Lisesi öğrencilerinin takım kaptanı olduğu ittifak, Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Çin'in Şangay kentinden gelen Shanghai Qibao Dwight High School ile birlikte 'Winner' ödülünü alarak ABD'deki dünya şampiyonasında yarışmaya hak kazandı.

Tüm üyeleri kız olan tek takım
5 yıldır FRC'de yarışan Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi takımı, şimdi ABD'ye gitmek için gün sayıyor. Takımın dört mentoründen biri olan Emrah Akdeniz, "Takımımızın tamamı kız öğrencilerden oluşuyor. Türkiye'de tüm üyeleri kızlardan oluşan tek takım biziz ve dünyada da sayılı takımlardan .... Ancak kazandık ve şimdi ABD'de çok daha fazlasını yapacağız." diye konuştu.

15-04-202315-04-202315-04-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.