Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, "Çelebi Programı" Değerlendirme Toplantısına Katıldı

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haydar Bekiroğlu, Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanı İhsan Erkul, Vakıf Genel Koordinatörü Mehmet Yolcu ve Çelebi Programına dâhil olan 12 okul müdürü ve dil koordinatörlerinin katılımıyla Çelebi Programı Değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül,

Genel Müdürlüğümüz ve MÜSDAV iş birliğiyle gerçekleştirilen Çelebi Programı Kasım 2020 tarihinden itibaren  "Sınırları Aşan Program" sloganı ile Almanca, Farsça, Fransızca, Çince, İspanyolca, Japonca, İtalyanca ve Rusça dillerinde hazırlık dil sınıfı programı uygulayan Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik uygulanmaktadır. Program kapsamında öğrencilerimize 9 ay boyunca burs desteği sağlanmaktadır. Ayrıca öğrenciler burs imkânıyla birlikte alanında uzman konuklar ile buluşmalar, kitap tahlilleri, film tahlilleri, sosyal etkinlikler, tematik buluşmalar, yarışmalar, yazar buluşmaları, çevrimiçi geziler gibi birçok sosyal etkinliğe katılma imkânı bulmaktadır. Çelebi Programında öğrenciler, 15 kişilik gruplar halinde montörler eşliğinde bir araya gelerek sene boyunca ayda iki defa geçekleştirilen programlarda medeniyet, dil, tarih, coğrafya, kültür ve dil hakkında fikir sahibi olma, analitik düşünme yeteneği, kendini ifade edebilme, bilgi hazinelerini geliştirme gibi çeşitli kazanımlar elde etmekte, eğitim yılı sonunda programa katılan öğrencilerimiz eğitim gördükleri dillerin konuşulduğu ülkelere seyahat etme imkânı bulmaktadır.

Toplantının açılışında Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, kültürler arası iş birliğinin önemini vurgulayarak, kendi medeniyet değerlerimizi dünyaya anlatmakta dil öğreniminin önemine değindi. Genel Müdürümüz Gül, Çelebi programının dünya coğrafyası hakkında kendini yetiştirmiş, uluslararası alanda ülkemizi temsil edecek, topluma faydalı ve nitelikli gençlerin yetişmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haydar Bekiroğlu okullarımızda yabancı dil eğitiminin çok güzel yapıldığını,  geleceğin liderleri gençlerimizin yetişmesinde vakıf ve STK'ların desteklemesi gerektiğini söyledi.

Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanı İhsan Erkul, Çelebi Programı'nın okullarımızda Almanca, Farsça, Fransızca, Çince, İspanyolca, Japonca, Rusça verilen dil öğretimini pekiştirmenin yanı sıra öğrencilerimize imam hatip şuurunun kazanılması, kardeşlik ve samimiyet bağlarının güçlenmesi ve sosyal, kültürel, akademik anlamda kendini geliştirmiş, aktif bir gençliğin yetişmesine katkı sağladığını ifade etti.

Toplantıda gelişerek devam eden Çelebi Programı'nın hedef, kapsam, yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri anlatıldı. 2023'te üçüncü yılına devam eden Çelebi Programına sekiz ayrı dilde hazırlık dil sınıfı programı uygulayan on iki okulumuzdan 754 öğrencinin katıldığı ifade edildi. Okul idarecileri, koordinatörlerinin her kademeden öğrenci ve velilerden gelen memnuniyetleri anlatmalarıyla toplantıya son verildi.

14-04-202314-04-202314-04-202314-04-202314-04-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.