Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül Gençlik Çalıştayı'na Katıldı

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Gençlik Çalıştayı açış programına katıldı.
Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül Gençlik Çalıştayı'na Katıldı

Üçüncü Gençlik Çalıştayı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın başkanlığında üniversite rektörleri, Millî Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla Ankara'da başladı.

Programda Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'e Daire Başkanlarımız İhsan Erkul ve Dr. Yusuf Akbaş eşlik etti.

Başkanlık yerleşkesi içerisinde gerçekleştirilen çalıştayın açış konuşmasını yapan Başkan Erbaş, çalıştayın güzel neticelere vesile olması temennisinde bulunarak "Gençliğimizin bugününe ve geleceğine en güzel şekilde rehberlik etme idealiyle gerçekleştirdiğimiz bu çalıştayı son derece önemsediğimi özellikle ifade etmek istiyorum." dedi.

Başkan Erbaş, bir toplumun geleceğinin, o toplumun en temel dinamiği olan gençlerle şekillendiğini belirterek huzurlu ve güvenli bir gelecek inşa etmenin, maddi ve manevi bakımdan donanımlı ve hayatı değerler üzerinden okuma kabiliyetine sahip bir gençlik ile mümkün olabileceğini söyledi.

"Gençleri çağın gerçekliklerini dikkate alarak yeni bir eğitim perspektifi geliştirmeliyiz"
Çağımızın getirdiği problemlere karşı gençlerin mukavemetini artırmak için her zamankinden daha fazla çabaya ve çalışmaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, "Bu süreçte gençlerin dilinden ve halinden anlamanın önemi daha da belirginleşmiştir. Gençlerin maddi ve manevi yönden yetiştirilmesi noktasında kişisel yönelimlerinin ve çağın gerçekliklerinin dikkate alınarak yeni bir eğitim ve hizmet perspektifi geliştirilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir." dedi.

Modern dönemin gençlik sorunlarının kökeninde insanın fıtratına dair ciddi bir ihmalin yer aldığına işaret eden Başkan Erbaş, "Zira hayatı salt pozitif bilim ve popüler kültürle dizayn etmeye çalışan anlayışlar ne yazık ki insanın sadece maddi ve nefsani yönünü öne çıkararak onu asıl değerli kılan manevi ve ahlaki yönünü ötelemiş ve ihmal etmiştir. Bilgi ile bilinci, bilim ile inancı, akıl ile kalbi kavgalı hale getiren parçalayıcı ve dışlayıcı bir anlayışın insana, aileye ve topluma huzur vadetmesi elbette mümkün olmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Erbaş, gençlerin, İslam'ın ilkeleriyle şekillenen medeniyet değerlerimizle buluşturulması gerektiğini aktararak "Onları hakikatin sahih bilgisiyle buluşturmanın araçlarını geliştirmeliyiz. Onları duygu düşünce ve zihin dünyalarını sağlam bir zemin üzerinde, doğru malzemelerle, uygun bir imarla ve yetenekli ustaların ellerinde inşa etmenin yollarını aramalıyız ve bulmalıyız. Gençlerimizi 'iyi bir insan ve iyi bir vatandaş' olarak yetiştirebilmek için var gücümüzle çalışmalıyız. İşte o zaman hem kendimiz hem de tüm insanlık için umut dolu bir gelecekten söz edebiliriz." dedi.

23-12-202223-12-2022

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.