Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, İklim Konusunda Yazdığı Mektupla Dünya Birincisi Olan Öğrencimiz Esra Sümeyye Öz'ü Makamında Kabul Etti

UPU (Evrensel Posta Birliği) gençler arası mektup yazma yarışmasında 193 ülkeden katılan öğrenci arasından dünya birincisi olan Esra Sümeyye Öz Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül tarafından kabul edildi.
Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, İklim Konusunda Yazdığı Mektupla Dünya Birincisi Olan Öğrencimiz Esra Sümeyye Öz'ü Makamında Kabul Etti

Uluslararası Posta Teşkilatı ve PTT Genel Müdürlüğü tarafından İsviçre'nin Bern şehrinde düzenlenen   "Etkili Birine İklim Krizi Hakkında Neden ve Nasıl Harekete Geçilmesi Gerektiğini Anlatan Bir Mektup Yaz" konulu mektup yarışmasında birinciliği kazanan Bingöl Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencimiz  Esra Sümeyye Öz, anne ve babası Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ü ziyaret etti.

Bingöl Merkez Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Esra Sümeyye Öz, "İklim Krizi Hakkında Mektup Yaz" temalı yarışmada, dünya annelerine seslendiği mektupla dünya birincilik ödülünü aldı. 1971 tarihinden bu yana düzenlenen ve bu yıl 40 ülkenin katılım gösterdiği yarışmada, Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Esra Sümeyye Öz'ün yazdığı mektupla Türkiye adına ilk defa birincilik elde edildi.

Ziyarette mektup yarışmasına nasıl katıldığını anlattı ve kendisine birincilik kazandıran mektubundan şu satırları okudu:

"Öğretmenim etkili birine mektup yazarak iklim krizine dikkat çekmemi istedi. Bana göre dünyanın etkisi yüksek, en önemli varlığı annelerdir. Anne dünyayı şekillendirir, nesilleri eğitir, toplumları değiştirir. Tüm dünya annelerine sevgi ve saygılarımla başlamak istiyorum. Sevgili anneler, iklim krizi hayatımızda onarılmayacak yaralar açmadan, geri dönüşü imkansız hasarlar bırakmadan bu yıkıma 'Dur!' demelisiniz. Siz annesiniz; anne, çoğaltır, doğurur, eğitir, öğretir, büyütür. Anne var eder, anne yaşatır. Sevgili anneler, unutmayınız ki bir anne bir evladı, bir evlat bir toplumu değiştirir ve etkiler. Annelerin yaşam tarzı, evlatlarının yaşam tarzını belirler. Anneler geleceğe yön çizer."

Ziyarette Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Esra Sümeyye Öz'e başarılarından dolayı tebrik etti. Çevre sorunlarını ve iklim krizini konu alan mektubuyla  yaptığı çağrının tüm dünyayı sarmasını ve, farkındalık oluşmasına vesile olmasını diledi.

Ziyaret hatıra fotoğrafı çekimi ve hediye takdimi ile sona erdi.

14-10-2022

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.