Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Uluslararası Millî İrade Kız AİHL' nin Düzenlediği "Türkistan Gecesi"ne Katıldı

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Ankara Gölbaşı Uluslararası Millî İrade Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde, Genel Müdürlüğümüz ve Ahmet Yesevi Üniversitesi ile iş birliği protokolü kapsamında Kazakistan'dan gelen üniversite öğrencileri ve öğretim elemanları için düzenlenen programa katıldı.
Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Uluslararası Millî İrade Kız AİHL' nin Düzenlediği

Türkiye ve Kazakistan ilişkilerini anlatan VTR ile başlayan programda Genel Müdür Gül,
"Sizleri görünce içimiz sevgi ve neşe doluyor. Sevgimiz ve muhabbetimiz insaniyetimizden, İslâmiyetimizden, aynı bölgeden ve aynı aileden geliyor oluşumuzdan kaynaklanıyor. Türkistan dediğimiz zaman yüreğimiz bir başka atıyor. Neticede birbirimizin gelişmesi için her birimizin geleceğe çok iyi insan yetiştirmek, insanların faydası, Müslümanların faydası için birbirimizle sürekli destek ve gayret içerisinde olmamız gerekiyor. Bizler iyiliği, güzelliği teşekkür almak için değil sadece Allah için yapar, Allah için sever ve sevilmek isteriz. Böylece el ele geleceğe daha umutla ve heyecanla bakarız.

Geleceğimizin daha iyi olması ve insanlığa büyük hizmetler sunabilmemiz için hepimizin kendini hayatın her alanında geliştirmesi gerekiyor. Bu açıdan baktığımız zaman; kültürde, edebiyatta, sanatta, akademide, mizahta, sanayide her alanda gelişmiş, çalışkan, gayretli gençlere ihtiyaç var. Biz bu gayreti gösterdiğimiz takdirde geleceği çok daha iyi bir biçimde inşa etmiş oluruz. Bunu yaparken de ülkeler arasında, milletler arasında gönül köprüsünü de çok iyi bir biçimde kurmamız gerekiyor.

"Etrafa güzel rayihâlar sunan çiçeklersiniz"

Uluslararası okullarımız bu köprüyü kurmak amacıyla oluşturulmuştur. Dünyanın 94 ülkesinden gelen öğrencilerimiz var. Biz onları gönülden misafir ediyoruz. Dünyanın dört bir tarafından gelen bu yavrularımızın her birisi bizim için dünyanın bir çiçeğidir. İşte sizler de bizim için etrafa güzel rayihâlar sunan çiçekler, güzel değerler sunan ve bizim için de birer motivasyon kaynağı olan değerlersiniz. Biz sizden bu anlamda güç alacağız. Sizler de bizden. Böylece birlikte geleceği inşâ edeceğiz. Hoca Ahmet Yesevi'nin bizim için çok büyük kıymeti var. Biz yaşamayı sadece nefes alıp vermekten ibaret görmüyoruz. Ahmet Yesevî, yaşamıyor ama ruhen ve manen kıyamete kadar yaşayacak. Mevlâna da Yunus Emre de Hacı Bayram ve daha niceleri de öyle. Onların maneviyâtı, manevi nefesi her an için bizimle. Okulumuza, Türkiyemize geldiğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyoruz. Gelişinizden çok memnunuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz." dedi.

Müzik dinletisi ile devam eden "Türkiye'den Yedi Kıtaya Uluslararası Yaz Eğitim Etkinlikleri Avrasya Yaz Okulu", "Türkistan Gecesi" programına Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ün yanı sıra Genel Müdürlüğümüz Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanlığı Uluslararası personeli, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Genel Sekreter Ahmet Şevki Zengin ve Dış İlişkiler Uzmanı Halil Ulusoy, Gazi Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Fahri Temizyürek, Gazi Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Yabancılara Türkçe Öğretimi Uzmanı Dr. Erol Barın, Ankara İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Hilmi Karabacak ve Gölbaşı İlçe Millî Eğitim Müdürü Serap Yılmaz katıldı.

11-08-202211-08-202211-08-202211-08-202211-08-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.