Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz “Balkan Coğrafyasının Yakın Tarihi” Konulu Panele Katıldı

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz “Balkan Coğrafyasının Yakın Tarihi” Konulu Panele Katıldı

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz Genel Müdürlüğümüzce yürütülen “Sınırları Aşan” Uluslararası Kardeş Okul Projesi kapsamında Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlediği panele katıldı.

Proje kapsamında Bosna-Hersek ve Kosova’da bulunan kardeş okullarımızla iş birliği kapsamında Balkan coğrafyasıyla ilişkileri artırmak, Balkan coğrafyası, kültürü ve yakın tarihini öğrencilere tanıtmak amacıyla Yenimahalle Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde 19-21 Aralık 2018 tarihlerinde “Balkan Günleri” programı düzenlendi.

Program kapsamında “Balkan Coğrafyasının Yakın Tarihi” konulu panel gerçekleştirildi. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı panele; Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rahman Ademi ve Kosova’dan eğitimci Zeki Toska katıldı.

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu bağlamında imam hatip ortaokulu ve liselerinin, millî ve yerli bir model olarak başka ülkelere örnek olma potansiyelinin artırılmasına katkı sağlamak amacıyla “Sınırları Aşan” Uluslararası Kardeş Okul Projesini çok önemsediklerini ifade ederek, projenin her geçen geçen gün daha çok okulumuz tarafından uygulandığını ifade etti.

Genel Müdür Yılmaz, proje kapsamında Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları ile yurt dışından kardeş olan okullar arasında iş birliği, tecrübe paylaşımı, ortak kültürel mirası tanıma, ülkemizde aynı eğitim ortamında ve modern imkânlar içerisinde verilen fen, sosyal, dil, spor, sanat ve kültür dersleri ile temel İslam bilimleri tecrübesini kardeş okullara aktarmak, ülkeler arasında köprüler kurmak, uluslararası ilişkileri güçlendirmek, öğrencilerin farklı ırk, dil ve kültürleri tanımalarını ve medeniyet coğrafyasıyla iyi ilişkiler kurmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca Balkan ülkelerde bulunan ve din eğitimi ile birlikte fen ve sosyal bilimlere dair eğitimin verildiği medreseler hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Balkan ülkelerinde bulunan kardeş okullarımızla birlikte gerçekleştirilen üç günlük programda Balkanların tanıtımına yönelik gösteriler, Kosova halk oyunları gösterisi, Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in hayatı ve mücadelesi, Bosna ve Kosova’da yaşananlar, şiir dinletileri, panel, söyleşi, fotoğraf sergisi ve kütüphane açılışı gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Balkanların yakın tarihi, kültürü ve eğitim durumunun ele alındığı panelde Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Balkan ülkeleri kardeş okul müdürleri ve Anadolu imam hatip lisesi müdürleri de hazır bulundu.

 

21-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201824-12-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.