Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz Ürdün'de Türkiye Maarif Vakfı Öğrenci Yurdu Açılış Törenine Katıldı

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz Ürdün'de Türkiye Maarif Vakfı Öğrenci Yurdu Açılış Törenine Katıldı

Türkiye Maarif Vakfı'nın Ürdün'ün başkenti Amman'da kurduğu Maarif Öğrenci Yurdunun resmi açılışı Türkiye'den yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Yurdun açılışına Türkiye'nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz, Prof. Dr. Yasin Aktay, Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz ve Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Doç. Dr. Cihad Demirli katıldı.

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde şehit olanlara saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan program, yurdun açılış kurdelesinin kesilmesi ile devam etti. 

Yurdun avlusunda 15 Temmuz darbe girişimin 3'üncü yılı dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı. Protokol üyeleri; Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü'nün koordinasyonuyla Anadolu Ajansı muhabirlerinin darbe girişimi gecesi çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi de tören kapsamında yurdun avlusunda açılan sergiyi gezdi.

 

Ürdün ile Türkiye arasında köprü olacak

Mütevelli Heyeti Üyesi Demirli, törende yaptığı konuşmada, yurdun 200 öğrenciye hizmet verebileceğini belirterek, buranın sadece bir yurttan ibaret olmadığını, iki ülkeyi birbirine bağlayan köprü görevi göreceğini söyledi.

Türkiye'den Arapça öğrenmek isteyen öğrencilerin buraya geleceğini ifade eden Demirli, yurdun açılışının duyurulmasından bu yana çok sayıda talep aldıklarını, eylül ayına kadar yurdun dolu olduğunu aktardı."Türkiye'de 1 milyon 300 Bin Öğrenci Arapça Eğitim Alıyor"

MEB Din Öğretimi Genel Müdürümüz Yılmaz ise Türkiye'de 2'nci sınıftan 12'nci sınıfa kadar Arapçanın seçmeli ders olduğunu ve Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin Arapça eğitimi aldığını belirtti.

Türkiye'nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz de yurdun açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Açılış töreninde konuşan Prof. Dr. Yasin Aktay ise yurdun açılışının 15 Temmuz'a denk gelmesine dikkat çekerek "Bugün başarısız 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3'üncü yılı. Darbe girişimine karşı birlik olan halkın iradesi güneş gibi doğdu. Gerçek şu ki, bu bir darbe değil, Türkiye'yi işgal etme girişimiydi" dedi.

 

16-07-201916-07-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.