Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Hedef 2020 Üniversite Kariyer ve Bilimsel Gelişim Çalıştayı

Hedef 2020 Üniversite Kariyer ve Bilimsel Gelişim Çalıştayı

Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunda belirtilen "Yükseköğretim kurumlarıyla yapılacak iş birlikleriyle İmam Hatip Okullarındaki çocuklarımızın bilimsel ve entelektüel gelişimlerini desteklemek için bilim, kültür ve sanat alanlarındaki akademisyenler tarafından verilecek farkındalık ve vizyon etkinlikleri düzenlenecektir." hedefi bağlamında, öğrencilerimizin yükseköğretime hazırlık sürecinin etkili ve verimli hale getirilmesini sağlamak, okullardaki program çeşitliliğinin ve akademik alandaki ders dağılımlarının müzakeresini gerçekleştirmek ve bu bağlamdaki uygulanacak faaliyetleri müzakere etmek amacıyla Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayan Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatör öğretmenlerinin katılımı ile 28 Şubat-1 Mart 2019 tarihlerinde Kızılcahamam Eliz Otel´de “Hedef 2020 Üniversite Kariyer ve Bilimsel Gelişim Çalıştayı” düzenlenmiştir.

Çalıştay, İstiklal Marşı ve Hüseyin KAZAN’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı, açılış konuşmalarını Eğitim Politikaları Daire Başkanımız İhsan ERKUL ve Genel Müdürümüz Nazif YILMAZ yaptı.

Çalıştayda, 

-Hasan TÜRKER’in “Üniversite Hazırlık Sürecinde Genel Değerlendirme”,

-Hüseyin KAZAN’ın “Üniversite Hazırlıkta Kariyer Planlama”,

-Bahattin GÜNEYİN’in “Üniversite Hazırlık Programları ve Öğrenci Takip Sistemi”,

-Selim AKGÜL’ün “Soru Teknikleri, DYK kursları, Grup Psikolojisi ve Öğrenilmiş Çaresizlik”,

-Numan ESEN’in “Üniversite Hazırlık Sürecinde Tecrübe Paylaşımı”,

-Hamdi KOCAKAYA’nın “Öğrenci Başarısını Artırma Stratejisi”,

-Mehmet TÜRKMEN’in “Üniversite Hazırlık Sürecinde İyi Örnekler ve Özgün Çalışmalar”,

-Dr. Mustafa ÖCAL’ın “Geçmişten Günümüze İmam Hatip Okulları”,

-Prof. Dr. Ali Osman KURT ve Dr. Ögr. Üyesi Mehmet Murat KARAKAYA’nın “Tematik Üniversite Örneği: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi”,

adlı sunumları gerçekleştirildi.

Çalıştay sürecinde gruplara ayrılarak koordinatör öğretmenlerin görüşlerini ifade ettiği ve iyi örneklerin paylaşıldığı atölye çalışmaları uygulandı.

Çalıştay, Millî Eğitim Uzman Yardımcısı Betül Didar AKKUŞ, Zeynep OLGUN, Ahmet TURAN, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanımız Yusuf AKBAŞ ve Eğitim Politikaları Daire Başkanımız İhsan ERKUL’un kapanış konuşmaları ve değerlendirmeleriyle tamamlandı.

05-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.