Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Hedef 2022 Akademik Gelişim ve Kariyer Planlama Çalıştayı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce yürütülen UNİCEF destekli Hedef 2022 Akademik Gelişim ve Kariyer Planlama Çalıştayı 16 -18 Mayıs 2022 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirildi.
Hedef 2022 Akademik Gelişim ve Kariyer Planlama Çalıştayı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanları İhsan Erkul ve Uğur Tecir'in açılış konuşmaları ile başlayan çalıştaya 81 ilden 120 proje koordinatörü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz proje koordinatörleri katıldı.

UNICEF temsilcisi Kamil Kurtul çalıştayın birinci gününde programa katılarak UNICEF'İN çalışma alanları hakkında bilgi verdi. Çocuk Kim, Çocuğun Eğitim Hakkı, Çocuk Hakları Kavramı, Okul Dışında Kalan Çocuklar Kimler ve Neredeler konu başlıklarına değinen Kurtul UNİCEF'in çalışma alanları; okul dışı kalmış çocukların eğitime kazandırılması, çocuk işçiliğinin engellenmesine yönelik çalışmalar, eğitime kazandırılan çocukların akademik gelişimlerinin önemi hususlarında bilgilendirmede bulundu. UNICEF' in yürüttüğü tüm projelerin hak temelli olduğunu belirterek eğitimin her çocuğun hakkı olduğunu vurguladı.

Eğitimci Behçet Karabulut "Bir çocuğu değiştir, dünya değişsin" sözünden hareketle öğretmenlik mesleğinin öğrenciye ayrı ayrı dokunmak olduğunu, her öğrencinin farklı bir öğrenme stili olduğunu vurgulayarak; Kalıcı Öğrenme Teknikleri hakkında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Klinik Psikolog Mürşit Ekmel Aybek'in Müfredatın Yapılandırılması ve Sınavlara hazırlıkta Yapılandırmacı Yaklaşım, Eğitimde Yeni Parametreler, Paradigmalar başlıkları altında sunumlarını yaptılar. Öğrenciyi dinlemenin; ihtiyaçlarını belirleme ve yönlendirmedeki etkilerine dikkat çektiler.

Proje Koordinatörleri çalıştayın ilk gününü Hamamönü Taceddin Dergâhı, Hacı Bayram Veli Camiî, Ankara Kalesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi ziyaretleri ile tamamladılar.

Hedef 2022 Akademik Gelişim ve Kariyer Planlaması Çalıştayının ikinci günü atölye çalışmaları ile devam etti. Görünürlük ve Motivasyon, Ölçme ve Değerlendirme, Sınav Soru Rehberliği, DYK Planlaması ve Kamp Programları Atölyelerinde bu alanlarda yapılan örnek ve özgün uygulamalar paylaşıldı, karşılaşılan sorunlar dile getirildi, çözüm önerileri tartışıldı ve çözüme yönelik çeşitli kararlar alındı.

Eğitimci Adem Karafilik'in Öğrenme ve Öğretme Stratejileri, Değişen Zamanda Öğrenme Becerileri, Hızlı Okuma ve Etkin Okuma Teknikleri hakkındaki sunumlarını gerçekleştirdiler. "Bilgi kişi içinde bir değer oluşturmuyorsa bunun hiçbir değeri yoktur" diyerek, öğrenmeyi öğrenmedeki asıl amacın kişinin kendini ve yeteneklerini tanıması, algı özelliklerini bilmesi, bilgiyi neden, nereden, nasıl ve niçin alabileceğini, duygularını ve duyularını öğrenmesi olduğunu belirttiler.

Eğitimci Ahmet Çiftçi Oyun Atölyesinde; Eğlenerek Öğrenme, Eğitimde Oyunu Kullanma, Oyunun Öğretici Motivasyonuna Etkisi ve Dersleri Eğlenceli hale getirmek konu başlıklarındaki sunumları dinlediler ve çeşitli oyun etkinlikleri ile eğlenceli vakit geçirdiler. Gün sonunda Ankara Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi Musiki bölümü öğrencilerinin verdiği konserin müzik ziyafeti ile katılımcılar ikinci günün yorgunluğunu attı. 

Hedef 2022 Akademik Gelişim ve Kariyer Planlama Çalıştayının üçüncü gününde, Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül'ün değerlendirme konuşmalarında; projenin önemini vurguladılar. Hedefimiz her öğrencinin bir hayal kurmasını sağlamak, rehberlik ve yönlendirmelerde bulunmak ve takip etmektir. Burada alınan eğitimlerin ve kararların bulunduğumuz okullarda uygulanması gerektiği, projenin illerde yapılacak iş birlikleri ile yürütülmesi ve bu bağlamda illerinde rehberlik yapılmasının önemini belirttiler. Din Öğretimi Genel Müdürümüz Gül projedeki emekleri ve çalışmaları dolayısla katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Çalıştayın üçüncü günü UNICEF Türkiye Eğitim Direktörü Rory Robertshaw'ın katılımcılara hitapları ile devam etti. Rory Robertshaw konuşmalarında; genel amaçlarının çocuklar için çalışmak olduğunu söyledi. Ayrıca bir öğrencinin öğrenme yolculuğunda fark oluşturmada öğretmenin niyetinin olduğunu belirterek, bu nedenle öğrencileri için verilen bu enerji ve adanmışlığa teşekkür etti.

Hedef 2022 Akademik Gelişim ve Kariyer Planlama Çalıştayının kapanış programında atölye çalışmalarında elde edilen sonuç bildirileri okundu. Görünürlük ve Motivasyon Atölyesinin sonuç bildirisi proje koordinatörü Nilgün Aydoğdu, Ölçme ve Değerlendirme Atölyesi sonuç bildirisi proje koordinatörü Hasan Türker, Sınav Soru Rehberliği Atölyesi sonuç bildirisi proje koordinatörü Hüseyin Kazan, DYK Planlaması ve Kamp Programları Atölyesi sonuç bildirisi proje koordinatörü Bahattin Güneyin tarafından okundu.

Türkiye genelinden çalıştaya gelen proje koordinatörlerine Daire Başkanları İhsan Erkul ve Uğur Tecir tarafından Katılım Belgeleri takdim edildi. 81 ilden 120 proje koordinatörünün katılımı ile gerçekleştirilen Hedef 2022 Akademik Gelişim ve Kariyer Planlama Çalıştayı Daire Başkanları İhsan Erkul ve Uğur Tecir'in kapanış ve teşekkür konuşmaları ile tamamlandı.

20-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.