Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Din Öğretimi ve İmam Hatip Okulları Çalıştayı

İmam hatip okullarındaki eğitim kalitesini artırmak ve din öğretimi bağlamında bütünsel bir bakış açısı sağlayabilmek amacıyla İstanbul'da "Din Öğretimi ve İmam Hatip Okulları Çalıştayı" düzenlendi.
Din Öğretimi ve İmam Hatip Okulları Çalıştayı

Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Başakşehir İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHADER) ortaklığında, ÖNDER İmam Hatipliler Derneğinin desteğiyle düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu çalıştaya, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanı İhsan Erkul ve STK temsilcileri katıldı.

Başakşehir Şehit Haki Aras Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen çalıştayda, 7 oturum ve 97 alt başlıkta imam hatip okulları tartışıldı. Üzerinde tartışmaların yapıldığı başlıklar; İmam Hatip Vizyonu ve Toplumdaki İmam Hatip Algısı, İmam Hatip Okulları Yönetici ve Öğretmenlerinin Mesleki Gelişimi ve Motivasyonu, İmam Hatip Okulu Öğrencilerinde Aidiyet Duygusunu ve Vizyon Belgelerinin Uygulama Süreci, Din Eğitimi Kapsamında Eğitim Sistemi, Müfredat ve Eğitim Ders Programları, Aile, Sivil Toplum Kuruluşları Medya Bağlamında İmam Hatip Okulları Algısı, İmam Hatip Okullarında Akademik Eğitim ve Sınavlardaki Başarı Durumu, İmam Hatip Okulları Meslek Dersleri Kitaplarının Analizi.

STK'ların ve Millî Eğitim camiasının önde gelen isimleri ile akademisyenlerden oluşan 66 katılımcının katkı sağladığı çalıştayda imam hatip okullarının program çeşitliliğiyle eğitim sisteminin bir adım önünde yürüdüğü; imam hatip liselerinin spor, dil, hafızlık, kültür sanat, musiki, teknoloji bölümleriyle çağa model oluşturacak bir yapıda olduğu; günümüzde imam hatip okullarında İngilizce ve Arapça ile birlikte tam 9 dilde eğitimin (Almanca, İspanyolca, Rusça, Çince, Fransızca, Farsça ve Japonca) verildiği belirtilerek imam hatip okulları küresel vizyonunun, uluslararası alanda nasıl hizmet edeceğinin de bir göstergesi oluğu ifade edildi.

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda aldıkları derecelerle Türkiye'deki başarılarının ötesinde dünyaya da başarılarını duyuran, uluslararası alanda adından söz ettiren imam hatip okullarının çağın gelişen şartlarına göre sürekli kendini yenileyeceği, dinamik ve yaşayan bir yapı olarak ülkenin bayrağını ötelere  taşıyacağı, ümmet coğrafyasına umut ışığı olacağı için daima yenilenip  çağın gereksinimlerine uygun hale getirileceği belirtildi.

İmam hatip okullarının ülkenin eğitim hayatına ve toplumsal yaşamına sağladığı önemli bir katkının da kızların okullaşma oranını yukarıya çekmesi olduğu vurgulanarak çalıştayda kadınların eğitim hayatına katılmasının toplumsal dönüşümü ciddi oranda etkilediği ifade edildi.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.