Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, Bursa'da Hafızlığını Tamamlayan 1843 Hafız İçin Düzenlenen İcazet Törenine Katıldı

Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında, Bursa'da hafızlık eğitimini başarıyla tamamlayan 1843 hafız için düzenlenen icazet törenine katıldı.
Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, Bursa'da Hafızlığını Tamamlayan 1843 Hafız İçin Düzenlenen İcazet Törenine Katıldı

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz ile Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliği çerçevesinde yürütülen "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında, Bursa'da hafızlık eğitimini başarıyla tamamlayan 1843 hafız için icazet töreni Tofaş Spor Salonunda düzenlendi.

Tofaş Spor Salonunda gerçekleştirilen törene; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Din Öğretimi Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Üniversitelerin Rektörleri, İlçe Kaymakamları, Bursa İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, veliler, hafızlar ve çok sayıda davetli katıldı.

"Kur'an'ı hıfzeden, okuyan kimselerle Allah'ın şerefli melekleri, kerim melekleri her zaman beraberdir." 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TOFAŞ Spor Salonu'nda düzenlenen "1843 Hafız İcazet Merasimi"nde yaptığı konuşmada, kuruluşun kentinde çok anlamlı bir zaman dilimi yaşadıklarını söyledi. İnsanlığın yolunu Kur'an-ı Kerim'in, Allah Resulü'nün sünnetinin aydınlattığını dile getiren Erbaş, hafızların Cenabıhakk'ın övgüsüne mazhar olduğunu vurguladı.

Hafızlarla ilgili çok ayet ve hadisin bulunduğunu anlatan Erbaş, 1843 hafıza şöyle seslendi:
"İcazetnamenizin sağ tarafındaki ayeti okudukça sizler hıfzınızı son nefesinize kadar zayıflatmamak için gayret edeceksiniz. Sol tarafındaki Hadis-i Şerife bakarak her zaman hafızlığınızı muhafaza etmenin gayreti içinde, Kur'an'ı okumaya, anlamaya ve yaşamaya çalışmanın gayreti içerisinde olacaksınız. İcazetnamenizin sol tarafında yazan hadis-i şerif şudur: 'Kur'an'ı hıfzeden, okuyan kimselerle Allah'ın şerefli melekleri, kerim melekleri her zaman beraberdir.' Şu müjdeye bakar mısın? Bu müjde sizler için Kur'an'ı ezberleyenler, hıfzedenler için Kur'an'ı okuyanlar için Kuran'ı anlamaya çalışanlar, Kur'an'ı nihai amaç olarak hayatını Kur'an'a göre tanzim edenler içindir. Zira Kur'an bizim hayat rehberimizdir. Kur'an'dan uzak olan bir hayat boşa geçirilmiş bir hayattır. Biz Müslümanlar buna inanır, buna göre yaşamaya gayret ederiz."

Erbaş, tahsillerini de tamamlayacak bu hafızları, Diyanet İşleri Başkanlığının tüm alanlarında hafız hocalar olarak hizmet etmeye beklediklerini bildirdi.

Erbaş, Müslümanlığın yeryüzüne gönderilmiş en büyük nimet olduğuna dikkati çekerek, "İslam'ı bir nimet olarak tanıtıyor bize Rabbimiz. Müslümanlar içerisinde de Efendimizin müjdesiyle hadis-i şerifte, 'Ümmetimin en şereflileri hafızlardır. Kur'an'ı zihninde, gönlünde, kalbinde taşıyanlardır' buyuruyor. İşte bu müjdelere nail olmuş olmanız sizin için çok büyük bir nimettir. Bu nimetin kıymetini iyi bilelim. Sizleri tebrik ediyorum. Hocalarınızı tebrik ediyorum." diye konuştu.

"İcazetlerini alan hafızlarımız, bu ümmetin en şerefli çocuklarındandır."

Din Öğretimi Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen ise katılımcılara hitap ettiği konuşmada şunları söyledi:

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü hafızlık eğitimine ayrı bir önem vermektedir. Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüz ile Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliği çerçevesinde 2014 yılında başlatılan ve 2019 yılında Protokol ile taçlandırılan Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Türk eğitim sisteminde önemli bir yeniliği içinde barındırmaktadır. Bu yenilik, hafızlık yapacak öğrencilerimizin örgün eğitimden geri kalmadan hafızlıklarını yapabilme imkânıdır.

2022 yılında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün görev ve yetkileri arasında "İmam hatip ortaokulları ile Anadolu imam hatip liselerinde hafızlık eğitimine dair çalışmalar yürütmek" ifadesinin yer alması ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi yasal bir zemine kavuşturulmuş ve daha güçlü bir hâle getirilmiştir.

Bu projeyle, imam hatip ortaokullarında örgün eğitime devam eden ve aynı zamanda hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin, hafızlık eğitimi ile hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerinin etkin, verimli ve sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi, mesleki, akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.    

Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Türkiye genelinde 58 proje ve 119 program okulu ile toplamda 177 imam hatip ortaokulunda yürütülmektedir. Bu okullarımızda 18.236 öğrenci eğitim görmektedir. Bu proje ile hafız olan öğrencilerimizin sayısı on bini aşmıştır.

Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesini tensipleri ile uygun bulan Bakanlarımıza, yürütülmesinde desteklerini esirgemeyen Bakanımıza, fikirleri ve teşvikleriyle yön veren Bakan Yardımcılarımıza, planlamasında, koordinesinde ve uygulama süreçlerinin takibinde değerli mesai arkadaşlarıma, özverili gayretleriyle bu projeyi yürüten okullarımıza, Kur'an kurslarımıza, Başkanlığımızın merkez ve taşra teşkilatına çok teşekkür ediyorum. En büyük teşekkür ise hafızlarımızın yetişmesinde en çok emeği geçen velilerimiz ile eğitimcilerimizin hakkıdır.

İcazetlerini alan hafızlarımız, bu ümmetin en şerefli çocuklarındandır. Hafızlıklarını muhafaza etmek, tefsir, hadis, fıkıh gibi İslami ilimlerle kuşanmak suretiyle Kur'an ahlakına bürünerek yaşayan hafızlar olmaları en büyük duamızdır.

Güzel Bursa'mızın Kıymetli misafirleri, tarih kokan bu şehirde icra edilen İcazet Merasimimize hoş geldiniz, merasimimizi teşrif ettiniz. Bundan dolayı çok teşekkür ediyor, sizlere şükranlarımı sunuyorum. Allah'a emanet olunuz."

Törende, icazet alan hafızların koro halinde kısa sureleri okumalarının ardından hafızlara ve hocalarına belgeleri verildi.

03-10-202303-10-202303-10-202303-10-202303-10-202303-10-202303-10-202303-10-202303-10-202303-10-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.