Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Uluslararası AİHL Öğretmenlerine Yönelik Düzenlenen "Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Semineri" Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde uluslararası Anadolu imam hatip liseleri öğretmenlerine yönelik "Yabancılara Türkçe Öğretimi Semineri" çevrim içi olarak 23-27 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi.
Uluslararası AİHL Öğretmenlerine Yönelik Düzenlenen

Eğitimin ilk gününde açılış konuşması yapan Yunus Emre Enstitüsü Eğitim Dairesi Başkanı Prof. Dr. Şaban Köktürk, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü iş birliği ile 92 ülkeden öğrencinin öğrenim gördüğü uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde görev yapan öğretmenlere, Türkçenin daha nitelikli öğretilmesi için gerçekleştirilen programın önemini belirterek başvuru ve katılımları dolayısıyla teşekkür etti.

Beş gün süreyle devam eden eğitimin içeriğinde yer alan Türkçe öğretiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, yöntem ve teknikler, sınıf yönetimi, materyaller, Türkçe öğretiminde okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri, teknoloji kullanımı, kelime öğretimi, ölçme değerlendirme, dil bilgisi öğretimi, yazım ve noktalama, kültürel etkileşim, oyunlarla Türkçe öğretimi, metin hazırlama, uygulamalı ders anlatımı gibi konular, alanında uzman öğretmenler tarafından katılımcılara aktarıldı.

Seminerin son gününde katılımcılara seslenen ve dilin çok önemli bir araç olduğunu vurgulayan Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen, "Haliyle Türkçe öğretimi de çok önemli bir husus olarak görülmelidir. Türkçeyi ne kadar kısa zamanda ne kadar iyi öğretebilirsek başarıya ve hedeflere de o kadar kolay ulaşırız." dedi. Uluslararası öğrencilerle en iyi iletişimin,  onlara güzel bir Türkçe öğretmekten geçtiğini belirten İşleyen, seminere katılan öğretmenlere ve profesyonel çalışmaları, emekleri, yakın iş birliği ve gayretleri dolayısıyla Yunus Emre Enstitüsü yetkililerine teşekkür etti.

Seminere yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenim gördüğü 18 uluslararası Anadolu imam hatip lisesi ile yabancı uyruklu öğrencilere yönelik "Uluslararası Program" uygulayan 2 Anadolu imam hatip lisesi olmak üzere toplam 20 okuldan öğretmen katıldı. Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ders öğretmenlerinin yanı sıra tüm branşlarda öğretmenlerin katıldığı eğitim 5 günde tamamlandı.

30-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.