Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Hedef LGS ve YKS Projesi Kapsamında Matematik Olimpiyatları Hazırlık Çalıştayı Gerçekleştirildi

13-17 Kasım 2023 tarihlerinde Anadolu imam hatip liselerinde görev yapan matematik öğretmenleri ile öğrenim gören öğrencilerin matematik olimpiyatları hazırlama süreçlerine katkı sağlamak amaçlı "Matematik Olimpiyatları Hazırlık Çalıştayı" gerçekleştirildi.
Hedef LGS ve YKS Projesi Kapsamında Matematik Olimpiyatları Hazırlık Çalıştayı Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Hedef YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ve LGS (Liselere Geçiş Sistemi) Projesi kapsamında; Anadolu imam hatip liselerinde öğrenim gören öğrencilerin bir üst öğretime hazırlık sürecinin etkili ve verimli hale getirilmesini sağlamaya yönelik branş derslerinde öğretim etkinliklerini farklılaştırmak ve geliştirmek amacıyla çeşitli programlar düzenleniyor.

Bu doğrultuda 13-17 Kasım 2023 tarihlerinde Anadolu imam hatip liselerinde görev yapan matematik öğretmenleri ile öğrencilerin matematik olimpiyatlarına hazırlanma süreçlerine katkı sağlamak üzere Uşak Üniversitesi iş birliği ve Uşak İl Millî Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde "Matematik Olimpiyatları Hazırlık Çalıştayı" gerçekleştirildi.

Çalıştayda katılımcılara beş gün boyunca alanında uzman eğitimcilerin katılımıyla eğitimler düzenlendi. Çalıştayın ilk günü Uşak İl Millî Eğitim Müdürlüğü Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Ahmet Aydın'ın açılış konuşmaları ile başladı. "Matematik Olimpiyatları Hazırlık Çalıştayı" çalışma gruplarının oluşturulması, çalışma gruplarında sorumluluk paylaşımı, ulusal ve uluslararası matematik yarışmalarının araştırılması, önceki yıllara ait matematik yarışmalarında sorulmuş soruların tespiti, Matematik olimpiyat takımının belirlenmesi konu başlıklarında devam etti. Çalıştay Eğitimci Tahsin Topçu "Argem Öğrencilerinin Matematik Olimpiyatları Hazırlık Süreçleri",  Eğitimci Ali Can Güllü "Sonlu Matematik Eğitimi-Sayma Yöntemleri, Sonlu Matematik Eğitimi- Değişmez kavramı, Oyun Teorisi, Sonlu Matematik Eğitimi- Değişmez kavramı, Sonlu Matematik Eğitimi-Güvercin Yuvası İlkesi,  Boyama Yöntemleri, Sonlu Matematik Eğitimi- İndirgeme Yöntemi" konularında verilen eğitimler ile tamamlandı. 

Çalıştayın ikinci ve üçüncü günlerinde Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İlham Aliyev programa çevrim içi katılarak "Olimpiyatlarda Teleskopik Formül ve Uygulamaları" hakkında sunumlarını gerçekleştirdi. Program Eğitimci Yunus Al'ın "Benzerlik, Pisagor teoremi, Öklid Bağıntıları, Üçgende Alan teoremleri, İç Açıortay ve Dış Açıortay teoremleri, Kenarortay Teoremi, Çemberde Açılar, Çemberde Kuvvet Bağıntıları, Üçgen Eşitsizliği, Çembersellik, Katı Cisimler, Çokgenler, Sayılar Teorisi Eğitimi- Çinli Kalan Teoremi, Bölme ve Bölünebilme, Euclid Algoritması" alanlarında yapılan sunum ve eğitimleri ile devam etti..  

Çalıştayın dördüncü günü Eğitimci Dr. Selçuk Sağbaş "Sayılar Teorisi Eğitimi-  Asal Sayılar, EBOB, EKOK, Diyofant Denklemler, Modüler Aritmetik, Fermat ve Euler Teoremleri, Euler Fi Fonksiyonu, Analiz-Cebir-Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma, Sayılar Teorisi Eğitimi-Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma, Gerçel Sayı Denklemleri"ni içeren konular hakkındaki sunumu ve eğitimlerini gerçekleştirdi. Program sonunda Uşak İl Millî Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliği ile gerçekleştirilen gezi programında katılımcılar Uşak ilinin tarihi ve kültürel zenginliklerini görme ve tanıma imkânı buldu.

Çalıştayın son gününde Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanı İhsan Erkul katılımcılar ile bir araya geldi. Çalıştay boyunca yapılan eğitimler, etkinlikler ve atölye çalışmaları değerlendirilerek sonuç raporu hazırlandı. Daire Başkanımız İhsan Erkul'un kapanış konuşmaları sonrası katılımcılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile Matematik "Olimpiyatları Hazırlık Çalıştayı" tamamlandı.

17-11-202317-11-202317-11-202317-11-202317-11-202317-11-202317-11-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.