Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

"Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Bilgilendirme, İstişare ve Değerlendirme Çalıştayı" Ankara'da Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen "Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Bilgilendirme, İstişare ve Değerlendirme Çalıştayı", Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen'in katılımıyla Ankara Gölbaşı Mogan MTAL Uygulama Otelinde yapıldı.


Çalıştayın açış programında uluslararası Anadolu imam hatip lisesi müdürlerine seslenen Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz, uluslararası Anadolu imam hatip liselerinin vizyonuna değinerek bir telif modeli olan imam hatip okulları arasında özel bir konuma sahip olduklarını ve eğitimde ilerlemelerinin ancak güçlü bir vizyona sahip olunarak elde edilebileceğini vurguladı.

Bu okullar hepimizin mesuliyeti
Bulundukları okulun kıymetini bilmeleri gerektiğine değinen Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz, "İnsan kaynağını, insan sermayesini nasıl yöneteceğinizi, nasıl daha iyi değerlendireceğinizi, en önemlisi de ümmetin faydasına nasıl dönüştüreceğinizi planlamanız lazım. Bu sizin üzerinizde bir mesuliyet hatta hepimizin üzerinde bir mesuliyettir. Sizler hasbelkader bu okulların müdürleri oldunuz. Birbirimizi teşvik edip birbirimize destek vermemiz lazım. Uluslararası Anadolu imam hatip liselerinin Türkiye'de öncü bir okul düzeyinde, her yönden İslam dünyasıyla irtibatımızı kuracak ve birçok alanda diğer ülkelerle ilişkilerimizi geliştirecek bir vizyona sahip olması lazım. Sizlerin; 30, 40 hatta 50 yıl sonrasını düşünmeniz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen, uluslararası Anadolu imam hatip liselerinin kuruluşundan bu yana gösterdiği ilerlemeyi göz önünde bulundurarak şunları ifade etti: "Bizler, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olarak dünyaya açılan kapı konumundaki bu okullarımıza ayrı bir ihtimam gösteriyoruz. Hazırlamış olduğumuz vizyon kitapçığını detaylı incelediğinizde uluslararası Anadolu imam hatip liselerine yönelik A'dan Z'ye tüm çalışmaları göreceksiniz. Bu okullarımızdan beklediğimiz öğrenci modelini tek tek sıraladığımız satırlarda kültürel etkileşimin sağladığı avantajla, dilimizi öğrenen öğrencilerin ulaştığı hedef noktayı göreceksiniz. Sizler, okullarımızın müdürleri olarak bu vizyonu mesuliyet saydığınız müddetçe bizler de sizlerle aynı yolda yürümeye devam edeceğiz." dedi.

Üç gün süreyle devam eden çalıştayda, uluslararası Anadolu imam hatip liselerine paydaş kurumlar iş birliğinde 92 farklı coğrafyadan getirilen öğrencilerin Türkiye'ye intikal süreçlerinden başlayıp mezun oluncaya kadar karşılaşılan tüm süreçler ve bu süreçte hâsıl olan sorunların çözümleri, üniversiteye yerleşme süreçleri, burslandırılmaları hatta mezuniyet sonrası durumlarına kadar her konuya ayrı ayrı değinildi. Bu okulların, kurumsallaşma ve yeniden yapılanmaları doğrultusunda paydaş kurumların sunumlarına yer verilerek soru-cevap etkileşiminde sorunların çözümüne ve bilgilenmeye dair oturumlara yer verildi.

Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanımız Yusuf Akbaş, çalıştay sonunda bir sunum gerçekleştirerek okullarda yapılan izleme ve değerlendirme çalışmaları neticesinde oluşturulan istatistikler kapsamında yapılması gereken eylem planlarını ele aldı.

Çalıştayda Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen'in yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin ile Dışişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığından birer temsilci yer aldı.

Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen ve Daire Başkanımız Yusuf Akbaş'ın misafirlere teşekkürleriyle nihayete eren çalıştay, katılımcıların memnuniyet değerlendirmeleriyle sona erdi.

17-11-202317-11-202317-11-202317-11-202317-11-202317-11-202317-11-202317-11-202317-11-2023

 

 

 

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.