Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürlüğümüz "Eğitimde Tek Yürek" Programı Bülteni Yayımlandı

6 Şubat Kahramanmaraş Merkezli Depremlerin Yaralarını Sarmak Amaçlı Genel Müdürlüğümüz "Eğitimde Tek Yürek" Programı Kapsamında Koordine Edilen Çalışmaların Yer Aldığı Bülten Yayımlandı
Genel Müdürlüğümüz

Ülkemizde 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ilde ciddi hasarlara sebebiyet vermiş olup bölgede can kayıpları ve ağır yaralanmalar gerçekleşmişti. Asrın felaketinden sonra bölgeden farklı illere zorunlu göçler yaşanmış, geride kalanlar ise zorlu şartlar altında hayatlarını devam ettirmişlerdir. 7'den 70'e tüm vatandaşlarımızın ve kurumlarımızın desteğiyle felaketin ilk günlerinden itibaren bölgeye yardımlar ulaştırılmaya başlanmış ve Türkiye tek yürek olarak yaralarını sarmaya çalışmıştır.

Asrın felaketi sonrasında Genel Müdürlüğümüzce deprem bölgesinde ve deprem bölgesi dışında yaşayan depremzedelere yardım sağlamak amacıyla "Eğitimde Tek Yürek" programı hazırlandı. Bu program aracılığıyla, 70 ildeki gönüllü imam hatip okulları deprem bölgesinde yer alan 11 ildeki okullarımızla kardeş okul olarak belirlendi. Gönüllü 952 okulumuz bölgedeki 876 okulumuz ile tür ve program çeşitliliği dikkate alınarak eşleştirildi. Bu programla iki yüz elli bini aşkın öğrenciye, on bine yakın idareci, öğretmen ile binlerce çalışan ve veliye ulaşılmıştır.

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının ikinci yarısı itibariyle uygulanan programla okullarımız arasında güçlü kardeşlik bağları kurularak bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımların yanı sıra eğitim ve psikolojik destek sağlandı, bölge ziyaretleri gerçekleştirilerek felaketten etkilenen vatandaşlarımızın yaraları sarılmaya çalışıldı. İlk günden itibaren Genel Müdürlüğümüzdeki yöneticiler sahada bulunarak yardım ve koordinasyon çalışmalarına destek oldu. Ramazan ayında kurulan iftar sofraları eşliğinde dualar edildi, yardım kampanyaları ile tedarik edilen kumanyalar ve okul-aile birlikleri aracılığı ile fitre ve zekâtlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. 14 Nisan 2023 tarihinde Türkiye geneli merkez camilerde depremde hayatını kaybeden kardeşlerimiz için eş zamanlı hatim ve dua merasimi düzenlendi. Gönüllü öğretmenlerimiz bölgede kurulan eğitim çadırlarında destek vererek öğrencilerimizin bu süreci en az kayıpla atlatmalarına yardımcı oldu. Ayrıca bölgedeki 8 ve 12. sınıf seviyesindeki öğrencilere yönelik olarak eğitim setleri ve soru bankaları gönderilerek sınav sürecindeki öğrencilere destek verildi. İmkânı olan okullar arasında çevrim içi derslerle sınava hazırlık süreçleri desteklenmeye çalışıldı.

"Eğitimde Tek Yürek" Programı 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında farklı bir kılavuz eşliğinde devam edecek olup okullara akademik desteğin yanı sıra sanat, kültürel, sosyal ve sportif alanlarda ortak projeler yürütebilecekleri imkânlar sağlayacaktır.

Program dâhilinde okullarımız arasında gerçekleştirilen faaliyetlerin seçkin örneklerinin yer aldığı "Eğitimde Tek Yürek" Programı bülteni yayımlandı. Bültende Genel Müdürlüğümüz bünyesinde koordine edilen çalışmaları, saha ziyaretleri ile beraber okullarımızdan güzide örnekleri okuyacaksınız.

"Eğitimde Tek Yürek" Programı bültenine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

20-11-202320-11-202320-11-202320-11-202320-11-202320-11-202320-11-2023

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.