Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

“Dost Kitaplar-Dost Öğrenciler” Kitap Okuma Etkinliği Tüm Okullarımızda Devam Ediyor

“Dost Kitaplar-Dost Öğrenciler” Kitap Okuma Etkinliği Tüm Okullarımızda Devam Ediyor

Genel Müdürlüğümüz, imam hatip ortaokulu ve Anadolu imam hatip liselerinde bu yıl “Dost Kitaplar-Dost Öğrenciler” Kitap Okuma Etkinliği”nin ikincisini gerçekleştiriyor.
 

Öğrencilerimizin, 5. sınıftan 12. sınıfa kadar düzenli bir okuma etkinliği içerisinde yer alarak okuma kültürü edinmesini; din, edebiyat, sanat, tarih ve bilim alanında seviyelerine uygun nitelikli eserlerle buluşmasını; eleştiril düşünme, kendini ifade edebilme, yorum yapabilme becerilerinin gelişmesini hedefleyen etkinlik, öğretmenlerimizin özverili çalışmaları ve öğrencilerimizin yoğun katılımıyla tüm okullarımızda uygulanmaya devam ediyor.
 

Etkinlik,  üç öğretmen, okul öğrenci meclisi başkanı ve yardımcısından oluşan komisyon koordinesinde yürütülüyor. Öğrenciler kendi aralarında yedişer kişilik takımlar kurarak etkinliğe katılabiliyor. Her takım için, komisyon rehberliğinde millî eğitimimizin özel ve genel amaçlarına aykırılık içermeyen ve öğrenci seviyesine uygun yedi kitap belirleniyor. Her öğrenci ayda bir kitabı okuyarak, ay sonunda kitabın özetini çıkarıyor ve arkadaşlarına okuduğu kitapla ilgili sunum yapıyor. Öğrenciler kitap değişimi yaparak yedi ay boyunca yedi kitabı okumuş oluyor.


Eğitim öğretim yılının sonuna doğru, etkinlikle ilgili ayrıntılı-müstakil bir bülten yayımlanması ya da okul dergisinde gerçekleştirilen etkinlik faaliyetlerine genişçe yer verilmesi; yayımlanacak dergi veya bültende kitap özeti, öğrenci sunumları ve komisyonun diğer çalışmalarına yer verilmesi; kitap özetlerinden oluşan en iyi ve seçkin çalışmaların okul web sitesinde yayımlanması ve imkânlar dâhilinde kitap olarak basılması hedefleniyor.


 “Dost Kitaplar-Dost Öğrenciler” Kitap Okuma Etkinliği, okul değerlendirme raporunun Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne gönderilmesiyle son buluyor.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.