Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Öğretim Programlarının Evrensel Karakterini Güçlendirme Çalıştayı Ankara’da Gerçekleştirildi

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında “Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Öğretim Programlarının Evrensel Karakterini Güçlendirme Çalıştayı” 13-15 Mart 2019 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.
Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Öğretim Programlarının Evrensel Karakterini Güçlendirme Çalıştayı Ankara’da Gerçekleştirildi

Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya ve Fıkıh derslerinin evrensel karakterini güçlendirmek amacıyla yapılan çalıştaya; alan uzmanı akademisyenler, Genel Müdürlüğümüzden program geliştirme uzmanları, ders kitabı yazarları ve uluslararası Anadolu imam hatip liselerinden alan öğretmenleri katıldı. 

 

Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız katılımcılara yaptığı konuşmada uluslararası Anadolu imam hatip liseleri hakkında bilgi verirken, gelinen süreçte programların evrensel karakterini güçlendirmenin zorunluluk haline geldiğini belirtti. Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Dr. Ahmet İşleyen, öğretim programları ve çalıştayın kapsamı hakkında paylaşımda bulundu. Millî Eğitim Uzman Yardımcısı Nihal Soydaş  “Program Geliştirme ve MEB Öğretim Programları” konulu sunum yaptı. Emekli öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal, Doç. Dr. Hasan Basri Öcalan, Doç. Dr. Ali Yiğit, Doç. Dr. Kevser Baş ve Dr. Eren Gündüz’ün hitabından sonra katılımcılar dört gruba ayrılarak çalışmalarını gerçekleştirdiler. 


“80’i Aşkın Ülkeden Öğrencilerin Öğrenim Gördüğü UAİHL’lerdeki Dört Programı Güncellememiz, Okullarımızın Evrensel Karakterini Daha da Güçlendirecektir”

Çalıştayın değerlendirme oturumunda, yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz yapılan çalışmanın 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda gerçekleşmesinin önemine değindi. Yılmaz “Sekseni aşkın ülkeden öğrencilerin öğrenim gördüğü uluslararası Anadolu imam hatip liselerindeki dört programı güncellememiz, imam hatip okullarımızın evrensel karakterini daha da güçlendirecektir” şeklinde konuşarak bu okulların Müslüman ülkeler ve Müslüman halkların yaşadığı ülkeler için çok büyük bir öneme sahip olduklarını belirtti. Genel Müdür Yılmaz; güncelleme çalışmaları hakkında yapılan sunumları dinledi, yapılan tespit, öneri ve çalışmadan dolayı katılımcılara teşekkür etti. 

 

Çalıştaya Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz’ın yanı sıra Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Dr. Ahmet İşleyen, emekli öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal, Doç. Dr. Hasan Basri Öcalan, Doç. Dr. Ali Yiğit, Doç. Dr. Kevser Baş ve Dr. Eren Gündüz, Genel Müdürlüğümüzden program geliştirme uzmanları, ders kitabı yazarları ve uluslararası Anadolu imam hatip liselerinden alan öğretmenleri katıldı. 

25-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.