Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Altı Dilde Ortak Dil Sınavları Dijital Ortamda Yapıldı

Altı Dilde Ortak Dil Sınavları Dijital Ortamda Yapıldı

Ülkemiz genelinde hazırlık sınıfı dil projesi uygulayan Anadolu İmam Hatip liselerimizde Arapça, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Rusça ve Çince dillerinde "6. Yabancı Diller Ortak Sınavı" yapıldı.

 Bu okullarımızın hazırlık sınıfında öğrenim görmekte olan öğrencilerin; eğitim aldıkları yabancı dil seviyelerindeki gelişimi takip etmek, öğrencilerimizin dil becerilerini artırmak, bu konuda daha verimli ve etkili ölçme ve değerlendirme yapabilmek amacıyla 15 okulumuzda Arapça, 16 okulumuzda İngilizce, iki okulumuzda İspanyolca, bir okulumuzda Almanca, bir okulumuzda Rusça ve Çince merkezi ortak sınav uygulaması yapıldı.

Sınavlar, öğrencilerimizin dinleme, anlama, konuşma ve yazma becerilerini (dört dil becerisi) doğru ölçebilmek için yazılı (çoktan seçmeli), kompozisyon ve sözlü olmak üzere sınav üç aşamada gerçekleştirildi.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olarak Türkiye geneli yaptığımız bu sınavların yazılı sınav bölümünde Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından geliştirilen "Okul Temelli Ölçme Değerlendirme Sistemi" kullanıldı. Bu sistem ile sınava giren her öğrenciye ayrıntılı öğrenci sınav karneleri verildi.  Okullarımızın dil alanında yaptıkları ve yapacakları çalışmalara doğru veriler kazandırmak için de sınıf, okul, il, Türkiye geneli sınav karnelerinin yanı sıra konu ve kazanım analizleri çıkarıldı.

Kompozisyon ve sözlü sınavlar okullarımızda gerçekleştirildi. Arapça ve İngilizce sözlü sınavları İstanbul ilinde oluşturulan komisyonca yüz yüze diğer illerde aynı komisyon tarafından elektronik ortamda yapılmaya devam ediyor.

 

21-02-202021-02-202021-02-202021-02-202021-02-202021-02-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.