Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

II. Arapça Öğretimini Geliştirme Sempozyumu Başlıyor

II. Arapça Öğretimini Geliştirme Sempozyumu Başlıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Akademi Lisan ve İlmî Araştırmalar Derneğinin ortaklaşa düzenlediği II. Arapça Öğretimini Geliştirme Sempozyumu 16-18 Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

2011 yılı Aralık ayında ilki gerçekleştirilen Arapça Öğretimini Geliştirme Sempozyumu’nda imam hatip okullarındaki Arapça eğitimleri ele alınmış olup düzenlenecek bu sempozyumda ise Arapça hazırlık sınıfları uygulamasının ele alınması hedeflenmiştir.

Türkiye’deki Arapça öğretiminin geliştirilmesine katkı sunması hedeflenen I. Sempozyum önerilerinden, Arapça eğitim - öğretimi açısından bir yol haritası olacak şekilde gerek müfredatlar ve öğretim materyalleri, gerekse öğretim modelleri ve dil etkinlikleri açısından istifade edilmiştir.  

16-18 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek II. Arapça Öğretimini Geliştirme Sempozyumu’nda “Türkiye’de Hazırlık Programlarında Arapça Öğretimi – Mevcut Durum ve Geliştirme Yöntemleri – ele alınacaktır.Arapça öğretimi alanında Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinin bilim kurulunda yer aldığı sempozyum kapsamında Arapça Dil Becerilerinin Kazanım Süreçleri üç ayrı atölye çalışmasında, alanının uzmanları tarafından değerlendilecektir. Sempozyumda “salt akademik sunumlardan çok, uygulama örnekleri ve sorunlara yönelik somut çözüm önerilerinin” sahaya yansıtılması hedeflenerek gerek bilim kurulu gerekse istişare kurulu geniş bir yelpazeden oluşturulmuştur.

Sempozyuma 43 ayrı kurumdan 92 tebliğ özeti ile 97 akademisyen başvuru yapmıştır. Bu bildirilerden 7 ayrı tema için 21 tebliğin sunumu ayrıca 16 tebliğin de basılması kabul edilmiştir.

 

Ülke genelinde ve imam hatip okulları özelinde Arapça öğretiminin geliştirilmesine katkı sunacağını düşündüğümüz sempozyumumuza geniş bir katılımın olması beklenmektedir.

 

 

            Arapça Sempozyumu için hazırlanan broşürü buradan indirebilirsiniz.

 

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.