Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

İmam Hatip Öğrencileri Kodluyor

İmam Hatip Öğrencileri Kodluyor

Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı imam hatip ortaokulu ve liselerinde Kodlama, Robotik, 3 Boyutlu Tasarım Beceri Atölyeleri kurma faaliyetleri hızla yayılıyor.

 

Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarında niteliği artırmak, öğrencileri bilimsel uygulamalara yönlendirmek, bireysel yeteneklerinin keşfedilerek gelişimini desteklemek, ülkemizin Endüstri 4.0’a geçişinde ihtiyacı olan eleman istihdamını sağlamak, toplum için faydalı olmayı hedefleyen, topluma değer katan ve gelişen çağa uyum sağlayabilen bireyler yetiştirmek amacıyla çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda Kodlama (Algoritma, Bilgisayarsız kodlama, Code.org ve Scratch), Robotik (mBot ve Arduino) ve 3 Boyutlu Tasarım-Beceri Atölyeleri kurma çalışmaları kapsamında pek çok özgün proje ve faaliyet gerçekleştiriliyor.

 

“İmam Hatipler Kodluyor” Eğitici Eğitimi

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü “İmam Hatipler Kodluyor” projesi başlatarak ilgili branştan istekli 130 öğretmene Algoritma, Kodlama, Robotik ve 3 Boyutlu Tasarım alanında 2 gün süren eğitici eğitimi verdi.

 

İmam hatip okullarında Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde öğrencilerin ilgi, yetenek ve mizaçlarına uygun problem çözme, eleştirel düşünme, tasarlama, üretkenlik, takım çalışması ve çoklu okuryazarlık becerilerinin ön plana çıktığı Türkiye´ye örnek gösterilecek özgün çalışmalar artarak devam ediyor. İşte birkaç örnek:

 

Engelleri Kaldıran Proje

Robotik Kodlama ve Yazılım´da, örnek bir projeye imza atan İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, okullarındaki tek engelli arkadaşları olan görme engelli bir öğrenci için görme engellilerin daha rahat yürüyebilmeleri için kaldırımlara döşenen sarı şeritlere duyarlı, GPRS´li ve titreşimli baston icat ettiler. Bastonda engellilerin kaybolma anında biri 155 Polis İmdat ve ailesinden iki kişi olmak üzere üç numarayı arayabilecekleri telefon hattı da bulunuyor.

http://izmiraihl.meb.k12.tr/icerikler/din-ogretimi-genel-mudurlugumuzce-turkiyede-iyi-ornekler-listesindeyiz_6350212.html

 

Atık Maddelerden Araba Tasarladılar

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Fethiye Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri STEM çalışmaları kapsamında atık maddelerden araba tasarladılar ve okul bahçesinde tasarladıkları arabaları yarıştırdılar.

http://fethiyemehmetakifersoyiho.meb.k12.tr/icerikler/atik-maddelerle-stem-calismamiz_6236129.html

 

Atık Peyniraltı Suyu ve Mısır Nişastasından Biyoplastik Eldesi Projesi

Şanlıurfa Karaköprü Milli İrade Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri TÜBİTAK 4007 Uluslararası STEM Proje Yarışmasında Atık Malzemelerle İnovasyon kategorisinde "atık peyniraltı suyu ve mısır nişastasından biyoplastik eldesi projesi" ile Türkiye ikincisi oldu.

http://milliiradekizaihl.meb.k12.tr/icerikler/okulumuz-tubitak-4007-uluslararasi-stem-proje-yarismasinda-turkiye-2ligi-aldi_5698768.html

 

12. Uluslararası Robot Yarışması

İstanbul Eyüpsultan Otakçılar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri 16 ülkenin katıldığı 12. Uluslararası Robot Yarışmaları mini sumo kategorisinde 800 robot arasında üçüncüsü oldu.

http://otakcilaranadoluihl.meb.k12.tr/icerikler/robot-ekibimiz-12-uluslararasi-robot-yarismasinda-3-oldu_5187482.html

 

 

 18-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.