Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

İmam hatip öğrencileri, Uluslararası Arapça Münazara Yarışması'nda Türkiye'yi temsil ediyor

Katar Foundation tarafından çevrim içi düzenlenen 5. Uluslararası Arapça Münazara Yarışması'nda, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Türkiye'yi temsil ediyor. Koronavirüs nedeniyle geçen yıl ertelenen ve bugün başlayan yarışma, 7 Nisan'a kadar sürecek.  
İmam hatip öğrencileri, Uluslararası Arapça Münazara Yarışması'nda Türkiye'yi temsil ediyor

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin, 4 Mayıs 2019'da 10'uncusunu düzenledikleri Arapça yarışmalarındaki "Arapça Münazara" dalında Türkiye birincisi olduğunu söyledi.

Katar Foundation bünyesinde 5'incisi gerçekleştirilen Uluslararası Arapça Münazara Yarışması'nın geçen yıl salgın nedeniyle yapılamadığını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu yıl 3-7 Nisan 2021'de çevirim içi gerçekleştirilecek yarışmada Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ülkemizi temsil edecek. Yarışmada Arap ülkelerinin tamamı ve bunların dışında Avrupa kıtasından İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, İsviçre ile ABD, Kanada, Rusya ve Uzak Doğu ülkelerinin de aralarında olduğu 39 ülkeden 40 takım yer alıyor.

Yarışmada, iklim değişikliğinde önceliğin mücadele yerine adaptasyona verilmesi, gelişmekte olan ülkelerde devlete ait olan şirketlerin özelleştirilmesi, gelişmekte olan ülkelerde yabancı devletlere ve şirketlere toprak sahibi olmalarına izin verilmemesi konuları ele alınacak."

Yılmaz, düzgün Arapça konuşmanın yanı sıra mantık, muhakeme, delil getirme ve getirilen delili çürütmenin yarışmada önemli yer tuttuğuna işaret ederek, "Yarışmaya katılan öğrencilerimizin, okulumuzu ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyor, başarılar diliyoruz." ifadesini kullandı.

Katar'da daha önce yapılan münazara yarışmasında İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri birinciliği, İstanbul Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri de üçüncülüğü elde etmişti.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.