Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları Samsun-Amasya-Sinop-Tokat İlleri Okul Yöneticilerinin Katılımıyla Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz koordinesinde 15 -16 Aralık'ta Samsun'da  "İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları" programı Samsun-Amasya-Sinop-Tokat İlleri okul yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları Samsun-Amasya-Sinop-Tokat İlleri Okul Yöneticilerinin Katılımıyla Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz tarafından 15 -16 Aralık tarihlerinde Samsun'da "İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları" programı Samsun-Amasya-Sinop-Tokat illeri okul yöneticilerinin katılımıyla düzenlendi.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün Türkiye genelinde uygulamaya koyduğu ve ilki Samsun'da düzenlenen İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları; bilgi, beceri ve tecrübe paylaşımları, okul yöneticilerimizin gelişimi, atölye çalışmaları gibi etkinliklerle iki gün sürdü. Samsun, Amasya, Sinop ve Tokat illerinden gelen katılımcılarla gerçekleşen programla imam hatip okullarımızın niteliğini ve verimliliğini artıracak paylaşımlar yapıldı. Program kapsamında Bakanlığımız politikalarının okul müdürlerimiz ile paylaşılması; ülkemizin önemli eğitimcileri, kanaat önderleri ve sivil toplum temsilcileri ile okul yöneticilerimizin buluşturulması, okullarımız arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı sağlanması hedeflendi.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen program, "Genç Sadâ Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması" ve TRT'nin "Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması" birincisi Samsun Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi hafız Mustafa Öztürk'ün Kur'an tilâvetiyle başladı.

İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları programına Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, programa ev sahipliği yapan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ve 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Samsun İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, ÖNDER Onursal Başkanı İbrahim Solmaz,  Samsun-Amasya-Sinop ve Tokat illerindeki imam hatip okulu yöneticileri katıldı. 

Samsun'da düzenlenen İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları 1. günü;

  • "Açılış Konferansı" Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in "Gençliğin Anlam Arayışı ve İslam"  
  • ÖNDER Onursal Başkanı İbrahim Solmaz'ın "İmam Hatip Okullarının Dünü, Bugünü, Yarını"  
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın (Çevrim içi) "Liderlikte Duygusal Zekâ"  
  • Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ün "Geleceğin İnşasında İmam Hatiplerin Rolü"

başlıklı sunumları ve atölye çalışmalarıyla devam etti.

Samsun, Amasya, Tokat ve Sinop illerinde görevli imam hatip okul idarecilerinin yer aldığı toplantıda Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, önemli açıklamalarda bulundu. Küresel güçlerin gençleri itibarsızlaştırma ve cinsiyetsizleştirme çabalarına değinen Din Öğretimi Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, "Modern zamanlarda yaşıyoruz. Haliyle eğitim ve insanla ilgili eğitimciler olarak gündemimize almamız gereken pek çok önemli husus ve güncel konular söz konusu. Büyük bir dijital dünya ile iç içe olan gençlerimizin aslında büyük bir kıskaç içerisine girdiğini görüyoruz ve çözüm yolları arıyoruz. Ortaya çıkartılan politikalarla ve kavramlarla transhümanizm, cinsiyetsizlik, toplumsal cinsiyet eşitliği, GDO'lu gıdalar, helal-haram gıda ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan hususlar gençlerimizin kişiliksizleştirilmesine yönelik çalışmalar, küresel yapının-hegomanyanın; ülkeleri, milletleri ve gençleri kendi kıskacına almak suretiyle yapmış olduğu politikalar ve çalışmalar düşünüldüğü takdirde biz imam hatip camiasına, eğitimcilere önemli bir görev düştüğünü ifade ediyorum. Selçukludan Osmanlı'dan günümüze gelinceye kadar Allah'ın dinini öğrenmeye yönelik var olan güzel tecrübelerden süzülerek gelen ve Türkiye'ye has bir model olarak da diğer İslam ülkelerine örnek olarak da gösterilen bir model olan imam hatip okullarımızın bugün için varlığı ülkemiz ve ümmetimiz için çok önemli ve kıymetli." diye konuştu.

İmam hatip okullarının sorumluluğunun büyük olduğunun altını çizen Gül, "Bugün dört bin 380 okulumuz, imam hatip çerçevesinde 1 milyon 260 bin öğrencimizle birlikte çalışmamızı yürütüyoruz. Gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Gençlerimizi derinlikli, değerlerine bağlı, inançlarımızı sorgulasa bile anlamaya çalışan bir noktada süreci en iyi şekilde yönetmek, onları değerlerimizle barışık bir şekilde büyütmeye çalışmak, onlara salih bir din anlayışını salih bir amelle örmek suretiyle örnek şahsiyetler haline getirmek için sürekli sizlerle birlikte eğitim çalışmasını yürütüyoruz. Temennimiz; gençlerimize gelecek adına daha iyi bir dünya, İslami değerlerimizin dikkate alındığı, insani esasların dikkate alındığı bir dünyayı emanet etmektir. Şeytanın hiçbir zaman tatile girmediğini hesap ettiğimizde kıyamete kadar hak ve batıl, iyi ve kötü mücadelesinin devam edeceğini düşündüğümüzde de yeni ortaya çıkan teknolojik imkânlarla bizim işimizin bir yönüyle zor olduğunu ama bu imkânları en iyi şekilde kullandığımızda işimizin kolaylaştırabileceğini söyleyebiliriz. İslamiyet gibi her yerde göğsümüzü gere gere savunabileceğimiz evrensel hakikatlere sahibiz. Kur'an-ı Kerim bizim için büyük bir hazine ve mirastır. Aynı zamanda Peygamber Efendimizin sünneti bizim için çok önemli esaslar içermektedir. Böylesine harika, muazzam, evrensel esaslara sahip olan ve inanan biz müminler bu hazinelerimiz çok kıymetli ama önemli olan bu hazineleri sahiplenmek, özümsemek, yaşamak ve yaşanması için gereken çaba ve gayreti göstermektir" diye konuştu.

İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları 2. günü;

  • Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanı İhsan Erkul'un "İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği, Hedef 2023, Sosyal Kültürel Faaliyetler"
  • Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanı Abdülhalik Baş'ın "Bütçe, Donatım ve Öğrenci İşleri"
  • Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanı Dr. Yusuf Akbaş'ın "Din Öğretimi Sürecinde Okul Yöneticileri ve Öğretmenlerinin karşılaştığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri"
  • Dr. Şaban Karaköse'nin "İmam Hatip Okullarında Okul Kültürü" 
  • Mustafa Yelek'in "İtibar Yönetimi"

sunumları ve Serbest Kürsü bölümü çalışma programıyla tamamlandı.

16-12-202216-12-202216-12-202216-12-202219-12-202219-12-202216-12-202216-12-202219-12-202219-12-202216-12-202216-12-202216-12-202216-12-202219-12-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.