Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

İmam Hatip Ortaokulları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Zümre Buluşmaları Tamamlandı

Türkiye genelindeki imam hatip ortaokullarında görev yapan tüm Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi zümre başkanları ile planlanan on iki toplantının tamamı gerçekleştirildi.
İmam Hatip Ortaokulları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Zümre Buluşmaları Tamamlandı

2020 yılının ilk aylarında ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de eğitim sistemini derinden etkiledi. Okulların açık tutulması ve yüz yüze eğitimin sürdürülmesi için yoğun çaba harcanmasına rağmen salgının oluşturduğu riskler nedeniyle okullarımızda uzaktan eğitime geçildi. Bu süreçte Millî Eğitim Bakanlığının politikaları doğrultusunda Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz de yeni stratejiler geliştirerek sürecin en az kayıpla atlatılması için yoğun çaba sarf etti.  Genel Müdürlüğümüz eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerin moral ve motivasyonlarının sürdürülmesine yönelik özel çalışmalar yürüttü.

Bu süreçte Genel Müdürlüğümüzün öne çıkan çalışmalarından biri de "Zümre Buluşmaları" oldu.  Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanlığı koordinesinde, 26 Kasım 2020 ve 14 Ocak 2021 tarihleri arasında, imam hatip ortaokullarında ve bünyesinde imam hatip ortaokulu bulunan Anadolu imam hatip liselerinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi zümre başkanlarıyla zoom uygulaması üzerinden planlanan on iki toplantı gerçekleştirildi.

Toplantılarda

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz;

  • Din ve Ahlak Öğretiminde Güncel Politikalar ve Yeni Yaklaşımlar,
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretiminde Verimlilik;

Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Dr. Ahmet İşleyen 

  • TRT EBA TV, 
  • DÖGM EBA Materyal Sayfası ve e İçerikler,
  • Öğretim Programları ve Ders Kitapları;

İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Dr. Yusuf Akbaş 

  • İmam Hatip Okulları ile İlgili Temel Göstergeler,
  • Din ve Ahlak Öğretimi Vizyon Çalışmaları;

Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı İhsan Erkul 

  • Öğretmen Mesleki Gelişim Faaliyetleri, 
  • Hedef LGS Projesi ve Din Öğretimi Portali 

konuları ile ilgili sunumlar yaptı.

Toplantılara yoğun ilgi gösteren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri alanları, uzaktan eğitim süreci ve genel eğitim politikalarıyla ilgili görüş, öneri ve taleplerini ifade ettiler. Toplantıların çok verimli geçtiği, uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç duyulan maddi ve manevi desteğin sağlandığı ve benzer çalışmaların belirli aralıklarla sürdürülmesi ortak talep olarak öğretmenler tarafından dile getirildi.

19-01-202119-01-202119-01-202119-01-202119-01-202119-01-202119-01-202119-01-2021

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.