Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

İmam Hatip Ortaokulları Yabancı Dil Eğitimi Vizyon Programı Düzenlendi

İmam Hatip Ortaokulları Yabancı Dil Eğitimi Vizyon Programı 28-29 Eylül 2023 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.
İmam Hatip Ortaokulları Yabancı Dil Eğitimi Vizyon Programı Düzenlendi

İmam hatip ortaokulları temel eğitim müfredatıyla beraber temel İslami ilimlere ait derslerin de yer aldığı kendine özgü kurum kültürüne sahip okullardır. Öğrencilere verilen akademik ve dini bilgilerin özgün projelerle desteklendiği bu okullarda yabancı dil ve hafızlık programları uygulanmaktadır.

2021-2022 eğitim öğretim yılı itibariyle merkezi koordinasyonla uygulanan Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Programı bu özgün projelerden biridir. Arapça ve İngilizce dillerinde ülke genelinde 544 imam hatip ortaokulunda uygulanan yabancı dil programının amacı, erken yaşta dil becerilerini aracı dilsiz eğitim modeli ile öğrencilere kazandırmaktır.

Programa dahil olan 146 imam hatip ortaokulu İstanbul'da yabancı dil eğitimi vizyon programında bir araya geldi. 28-29 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen programlara okul idarecileri ve yabancı dil koordinatörleri katılım sağladı.

İstanbul Güngören Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ataşehir Şehit Akın Sertçelik Anadolu İmam Hatip Lisesi ev sahipliğinde gerçekleşen programlarda yoğunlaştırılmış yabancı dil programının amacı, yürütülen çalışmalar ile birlikte kısa ve uzun vadede planlanan çalışmalar hakkında sunumlar gerçekleştirildi. Programa katılan Genel Müdürlüğümüz Eğitim Ortamları ve Süreçlerinin Geliştirilmesi Dairesi Başkanı İhsan Erkul Genel Müdürlüğün yabancı dil eğitimi vizyonundan bahsederek imam hatip ortaokullarındaki yabancı dil eğitiminin bu vizyonda önemli bir yapı taşı olduğunu ifade etti. Erken yaşta yabancı dil eğitiminin kalitesinin artırılması ile imam hatip okullarımızın genelinde başarının perçinlenerek artacağına işaret eden Erkul, bu alanda yapılan çalışmaların her geçen gün zenginleşerek ve kalitesinin artarak devam ettiğini belirtti. Toplantıya katılan Genel Müdürlüğümüz Eğitim Politikaları Dairesi Başkanı Abdülhalik Baş ise yabancı dil eğitim politikamızın dünya standartlarındaki gelişmelerin ışığında gelişerek ve özgünleşerek ilerlediğini söyledi. Yoğunlaştırılmış yabancı dil programı hakkında kamuoyunda ciddi bir farkındalık oluştuğunu ve bu hususta programa dahil olan okulların yaptığı özgün çalışmaların önemli bir payı olduğunu ifade etti. 

İmam hatip ortaokullarında uygulanan programın detayları hakkında bilgi veren yoğunlaştırılmış yabancı dil programı koordinatörü Aysun Mete okullarda yürütülen çalışmalar ile idarecilere ve öğretmenlere yönelik olarak yüz yüze/ uzaktan düzenlenen hizmet içi eğitim programlarını tanıttı. Programın kısa ve uzun vadeli planlamalarından bahsederek okulların kendi özelindeki planlamalarının önemini vurguladı. İstanbul yoğunlaştırılmış yabancı dil programı koordinatörü Banu Yurtseven ise yabancı dil eğitiminde kullanılan güncel uygulamaları ve içerikleri toplantıya katılan koordinatörlerle paylaştı. Arapça ve İngilizce koordinatörleri ile istişareler yapılan programda, okullardan özgün uygulama örnekleri koordinatörler tarafından sunuldu.

02-10-202302-10-202302-10-202302-10-202302-10-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.