Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

İngilizce Öğretiminde Ölçme ve Değerlendirme; Öğrenme Biçimleri ve Olumlu Geri Bildirim Semineri

Genel Müdürlüğümüze bağlı okul ve kurumlarda görev yapan İngilizce öğretmenlerine "İngilizce Öğretiminde Ölçme ve Değerlendirme; Öğrenme Biçimleri ve Olumlu Geri Bildirim" Semineri Çevrim İçi Olarak Gerçekleştirildi.
İngilizce Öğretiminde Ölçme ve Değerlendirme; Öğrenme Biçimleri ve Olumlu Geri Bildirim Semineri

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüze bağlı okul ve kurumlarda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin dil öğretiminde ölçme ve değerlendirme konusundaki bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla 6 Nisan 2023 tarihinde çevrim içi seminer düzenlendi.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleşen seminerde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'dan Doç. Dr. Tuncer Can, yabancı dil eğitiminde ölçme ve değerlendirmenin amacından ve öneminden bahsetti. Öğrenme biçimlerine göre ölçme ve değerlendirme türleri hakkında bilgi vererek yabancı dil eğitiminde öğrencilerin hazır bulunuşluluk düzeyleri dikkate alınarak nitelikli ölçme değerlendirme yapılması gerektiğini ifade etti. Doç. Dr. Tuncer Can, ölçme ve değerlendirme sonucunda öğrencilere verilen geri bildirimlerin öğrenme sürecinde önemli bir rolü olduğunu belirterek nesnel bir değerlendirmenin öğrenci gelişimi açısından oldukça önemli bir kazanım olduğunu ifade etti.

Can, İngilizce öğretiminde olumlu geri bildirim vermenin öğrenci açısından motivasyonu olumlu etkileyebileceği gibi nesnel olmayan değerlendirmelerin öğrencilerin dilsel gelişimlerinde olumsuz etkilerinin görülebileceğini ifade etti. Yapıcı geri bildirim vermede kullanılan teknikler hakkında katılımcılara Doç. Dr. Tuncer Can örneklerle bilgiler verdi.

4 saat süren ve İngilizce olarak gerçekleşen eğitimin ikinci yarısında ise öğretme ve öğrenme sürecinde bilgi ve iletişim teknolojilerini etkin olarak kullanılması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Tuncer Can, dil becerisine yönelik değerlendirmelerin farklı şekillerde yapılabileceğini örneklerle anlattı. Portfolyo, standartlaştırılmış testler, sözlü performans, bireysel ve grup çalışmalarından örnek vererek İngilizce öğretiminde iyi bir ölçme aracında olması gereken özellikleri açıkladı. 

Anadolu imam hatip lisesi ve imam hatip ortaokullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerimizin katılımıyla gerçekleşen seminerde Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Koordinatörü Aysun Mete eğitim yöneticisi olarak görev aldı. Seminer sonundan katılımcı öğretmenlere e-sertifika verildi.

06-04-202306-04-202306-04-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.