Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Irak Heyeti Genel Müdürlüğümüzde Ağırlandı

Genel Müdürlüğümüz Programlar ve Öğretim Materyalleri Başkanı Dr. Ahmet İşleyen, Irak Sünni Divan Vakfı İslam Eğitim Genel Müdürlüğünün ders programlarından sorumlu Genel Müdürü Dr. Abdulkahhar el-Ani’nin başkanlığında, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Zekeriya Salih ve Tercüman Muhammed Necat’tan oluşan Irak heyetini kabulünde Türkiye’nin din öğretimi tecrübesini paylaştı.
Irak Heyeti Genel Müdürlüğümüzde Ağırlandı

Irak Sünni Divan Vakfı İslam Eğitim Genel Müdürlüğünün ders programlarından sorumlu Dr. Abdulkahhar el-Ani Türkiye’de Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek Türkiye’nin din öğretimi alanında kat ettikleri mesafeyi çok önemli bulduklarını ve özellikle İmam Hatip Okullarında takip edilen dinî derslerle ilgili programlardan ve programların yapım tekniği konusunda tecrübesinden faydalanmak istedikleri için burada olduklarını belirttiler.


Genel Müdürlüğümüz Programlar ve Öğretim Materyalleri Başkanı Dr. Ahmet İşleyen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye’deki din öğretimi, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi konularında bilgi verdi. İşleyen, din öğretimi tecrübeleriyle Irak’ın yanında olacaklarını, talep edilmesi halinde uzman ve program desteği sağlayacaklarını da vurguladı.


Kabulde Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanlığı Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz de hazır bulundu. Gündüz, Daire Başkanlığının faaliyetleri kapsamında uluslararası Anadolu imam hatip liseleri, imam hatip ortaokulu ve liseleri ile uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde öğrenim gören Iraklı öğrenciler, uluslararası kardeş okul projesi, yurt dışındaki imam hatip okulları ile dengi program uygulayan okullar ile iş birliği konusunda bilgilendirmede bulundu.


Irak Heyetine İngilizce ve Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları ile Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi gibi tanıtım kitapları takdim edildi.

 

 29-04-201929-04-201929-04-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.