Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Mahmut Sıtkızade'yi Genel Müdürlüğümüzde Ağırladık

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz,  İran İslam Cumhuriyeti Kültür Müsteşarı Mahmut Sıtkızade ve İran Kültür Müsteşarlığı Uzmanı Mesut Hakikat'ı Genel Müdürlüğümüzde ağırladı.
İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Mahmut Sıtkızade'yi Genel Müdürlüğümüzde Ağırladık

Konuk İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Mahmut Sıtkızade, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde ağırlanmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek teşekkür etti. Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Mahmut Sıtkızade'yi Genel Müdürlüğümüzde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek ziyaret dolayısıyla teşekkür etti.

Genel Müdürümüz Yılmaz, Türkiye'deki din öğretimi ve Genel Müdürlüğümüzün görev alanı ile ilgili bilgiler verdi. Bu kapsamda din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi ve uluslararası Anadolu imam hatip liseleri, bu okullarda okuyan İranlı öğrencilerden bahsetti.

Yılmaz, görüşmede Arapça, İngilizce, Almanca, İspan­yolca, Rusça, Çince dillerinde hazırlık sınıfı programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine bu yıl Fransızca, Japonca ve Farsça dillerini de eklediklerini ifade ederek Fen ve Sosyal Bilimler Projesi uygulayan Van Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Farsça Hazırlık sınıfı açtıklarını belirterek "Farsça dil öğretimi" ile ilgili tecrübelerden yararlanmak istediklerini ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Mahmut Sıtkızade ziyarette, Farsça dil öğretimine destek vermek istediklerini belirterek Müsteşarlığın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kabulde Genel Müdürlüğümüz Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız, Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı İhsan Erkul ve İran Kültür Müsteşarlığı Uzmanı Mesut Hakikat da hazır bulundu.

22-09-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.