Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

İslam Kültür ve Medeniyeti Dersi Çalışma Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

İslam Kültür ve Medeniyeti Dersi Çalışma Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Lisesi İslam ve Kültür Medeniyeti Dersi ve Öğretim Programı" tanıtım çalışma toplantısı, 25 Aralık 2015 Perşembe günü İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Topkapı/Yenikapı Yerleşkesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Çalışma toplantısına Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ, Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanları Mehmet Nezir GÜL ve Dr. Ahmet İŞLEYEN, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Vahdettin KILIÇ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa USLU, İslam Kültür ve Medeniyeti dersi program ve kitap yazarları ile okullarda bu dersi okutan öğretmenler katıldı.

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, çalışma toplantısının açılışında yaptığı konuşmasında, İslam Kültür ve Medeniyeti dersinin okutulmasının bir hayalin gerçekleşmesi olduğunu ifade ederek “İslam Kültür ve Medeniyeti Dersi, medeniyetimizi nesillere aktarma yolunda attığımız büyük bir adımdır. Bu ders sayesinde öğrencilerimize büyük bir medeniyetin unsuru olduğumuzu hissettirebiliriz. Medeniyetimizin ihyası ve inşası için değerlerimizi gençlerimize doğru ve sağlam bir şekilde vermemiz gerekiyor. İslam Kültür ve Medeniyeti dersi bunun için önemli bir araçtır.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ da konuşmasında İslam Kültür ve Medeniyeti dersinin okullarda okutulmasından büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti.

İslam Kültür ve Medeniyeti ders programı ve kitabının yazarlarından olan FSM Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Vahdettin KILIÇ ise vasat bilgi birikimiyle ve vasat insanlarla eğitimde başarıya ulaşılamayacağını, bu nedenle kendimizden başlayarak eğitim ve kültür sorunumuzu çözmemiz gerektiğini belirtti.

Protokol konuşmalarının ardından Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alparslan AÇIKGENÇ tarafından “İslam Medeniyetinin Özellikleri” konulu bir konferans verildi. Çalışmanın ikinci aşamasında ise kitabın yazarları tarafından ders kitabı ve dersin işlenişi ile ilgili bir çalışma gerçekleştirilerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Anadolu imam hatip liselerinde 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren okutulmaya başlanan İslam Kültür ve Medeniyeti dersi ile ilgili ayrıntıya http://www.eba.gov.tr/ekitapdetay/2972 üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır.

 

 

29-12-2015 29-12-2015

29-12-2015 29-12-2015

29-12-2015 29-12-2015

29-12-2015 29-12-2015Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.