Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

İstanbul´daki Arapça Öğretim Üyeleri İle Arapça Yarışmaları Konuşuldu

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’ın davetiyle İstanbul’daki yedi ayrı fakültede görev yapan kırka yakın akademisyen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde bir araya geldi
İstanbul´daki Arapça Öğretim Üyeleri İle Arapça Yarışmaları Konuşuldu

İmam Hatip Okulları arasında bu yıl altıncısı gerçekleşecek olan Uluslararası Arapça yarışmaları kapsamında yapılan çalışmaları ele almak, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün Arapça alanında yürütmüş olduğu faaliyetleri değerlendirmek maksadıyla İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Genel Müdürümüz Nazif YILMAZ’ın davetiyle bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Arap Dili Anabilim Dalı, Okan Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü Arapça Anabilim Dalı ve Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği Bölümü’nden kırka yakın akademisyen iştirak etti.

Arapça yarışmaları koordinasyon kurulu üyesi Yard. Doç. Dr. Sultan ŞİMŞEK’in moderatörlüğünü yapmış olduğu toplantıda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hidayet AYDAR hoş geldiniz konuşması yaptı. Birinci Arapça Yarışmalarından itibaren süreci yakinen takip ettiğini ve canı gönülden desteklediğini ifade eden Prof. AYDAR yarışmalarla birlikte ilahiyat fakültelerine gelen öğrencilerde Arapça öğrenimi açısından farkındalık oluştuğunu ifade etti.

Toplantıda Arapça Yarışmalarının kısa tarihçesi, hedefleri ve Arap Dili derslerine giren öğretim üyelerinden beklentiler konusunu ele alan Arapça Yarışmaları Genel Koordinatörü Dr. Muhammed AĞIRAKÇA, yarışmaların daha da geliştirilebilmesi için öğretim üyelerinin görüşlerine ve desteklerine duyulan ihtiyaca değindi.

 

Toplantıya ev sahipliği yapan Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olarak Arapça eğitimleri adına ülke genelinde yapmış oldukları çalışmalar hakkında genel bilgiler verdi. Ders müfredatı yenileme süreçleri, seçmeli Arapça derslerinde durumu, üniversiteye girişte Arapça soru sorulması mevzusu, Arapça etkinlikler ve Arapça yarışmaları ile ilgili konularda katılımcıları bilgilendirdi. Toplantı, katılan öğretim üyelerinin değerlendirmeleri, yarışmalarla ilgili görüş ve önerileri ile ilgili söyleşi şeklinde tamamlandı. Öğretim üyeleri yeni yarışma türleri, jüri değerlendirme ilkeleri, Arapçaya dikkat çekme adına yapılabilecek etkinlikler konularında oldukça kıymetli görüşler beyan ettiler.


Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.