Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

"Kalemkâr Okullar Projesi"nin İlk Çalıştayı Bursa'da Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz tarafından kalem işi sanatının yeniden canlandırılması, gelecek nesillere bu sanatın ve içinde barındırdığı huzur kültürünün aktarılması amacıyla hayata geçirilen "Kalemkâr Okullar Projesi"nin ilk çalıştayı, Bursa'da 6-8 Mart tarihleri arasında Muradiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde gerçekleştirildi.


Genel Müdürlüğümüzce; kadim bir gelenek olarak büyük kentlerden köylere kadar geniş bir alanda örnekleri bulunan ve kültürümüzde çok büyük yeri olan ancak günümüzde çok nadir tercih edilen bir sanat ve meslek dalı haline gelen "kalem işi" sanatının yeniden canlandırılması, gelecek nesillere bu sanatın ve içinde barındırdığı huzur kültürünün aktarılması, sanatın derin düşünceyi, ilhamı ve keşfetme kabiliyetini destekleyen yönünün okul mimarisinde görünür hâle getirilmesi, okul ortamlarının kültürel tarihimizin zengin mana içeren geleneksel Türk İslam motifleri ile tezyin edilmesi ve bu sürece öğrenci, öğretmen ve alanında uzman akademisyen ve sanatkârların birlikte katılımının sağlanması, ayrıca bu sürecin duyuşsal ve bilişsel yönden öğrencilerin manevi iyi oluşuna ne gibi katkılar sağladığının araştırılması amacıyla "Kalemkâr Okullar" isimli bir kültür aktarımı projesi hayata geçirildi.

Bu kapsamda düzenlenen Kalemkâr Okullar Projesi'nin ilk çalıştayı, 6-8 Mart tarihleri arasında Osmanlının kalem işi sanatında merkez üslubunu temsil eden Bursa ilinin Muradiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde gerçekleştirildi. Çalıştaya alanında uzman akademisyen ve kalem işi sanatkârlar katılım sağladı.

11-03-202411-03-202411-03-202411-03-202411-03-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.