Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Kırgızistan Heyeti Genel Müdürlüğümüze Ziyarette Bulundu

Türkiye’de bir dizi ziyaret gerçekleştiren Kırgızistan Heyeti, 17 Mayıs Çarşamba günü Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne ziyarette bulundu.
Kırgızistan Heyeti Genel Müdürlüğümüze Ziyarette Bulundu

Uluslararası Eğitim Öğretim Daire Başkanı Mustafa YILDIZ, ülkemizin örgün din öğretimi tecrübesi hakkında bilgi edinmek amacıyla ziyarette bulunan Kırgızistan heyetini kabul etti. Kabulde, Türkiye’deki din öğretimi ve Genel Müdürlüğümüzün hizmet sahası ile ilgili bilgi veren YILDIZ; din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri; uluslararası eğitim ve öğretim daire başkanlığının faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunuldu. Kabulde Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanlığından Lokman YILDIRIM ve Süleyman ALTUNTAŞ da hazır bulundu. 

Kırgızistan heyetinde, Cumhurbaşkanlığı Din Komisyonu Başkanı Zaiyrbeg ERGESHOV, Cumhurbaşkanlığı Din Komisyonu Dini Araştırmalar Merkezi Müdürü Murad İdrisbeg ALİYEV ve Cumhurbaşkanlığı Din Komisyonu İnceleme ve Kayıt Bölümü Başkanı Nurbeg ŞAMRALİYEV yer aldı.

Misafir heyetin, sunumla ilgili sorularının cevaplandırılmasının ardından Kırgızistan heyeti, ülkesindeki eğitim ve din eğitimi hakkında Mustafa YILDIZ’ı bilgilendirdi. 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü´ne vekalet eden Uluslararası Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanı Mustafa YILDIZ, talep edilmesi halinde ülkemizin din öğretimi tecrübesi doğrultusunda gerekli müfredat ve uzman desteğinin Kırgızistan makamlarına sağlanacağını ifade ederek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kırgızistan heyeti, buradan edindikleri olumlu izlenimleri, Cumhurbaşkanlığı makamlarına ileteceklerini ve bunun akabinde iş birliği yapmak ve Türkiye’nin tecrübelerinden istifade etmek istediklerini belirterek çok memnun olduklarını belirtiler.  

Heyetler arasından karşılıklı hediyeleşme gerçekleşti. Mustafa YILDIZ, heyet üyelerine Genel Müdürlüğün yayınlarından örnekler ve Genel Müdürlüğümüzün Türkçe-Arapça, Türkçe-İngilizce olarak hazırladığı “Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi -İmam Hatip Okulları-” isimli kitapçığın da olduğu çeşitli hediyeler takdim etti. Kırgızistan Heyeti ise Yusuf Has Hacib’in meşhur Kutadgu Bilig isimli eserini hediye etti.

18-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.