Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Kırgızistan ve Kazakistan'dan Gelen Öğrencilere Yönelik "Türkiye'den Yedi Kıtaya Uluslararası Yaz Eğitim Etkinlikleri" Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz ile İpek Yolu Vakfı iş birliğinde Kırgızistan ve Kazakistan'dan gelen üniversite öğrencileri ve öğretim elemanları için düzenlenen "Türkiye'den Yedi Kıtaya Uluslararası Yaz Eğitim Etkinlikleri" sona erdi.
Kırgızistan ve Kazakistan'dan Gelen Öğrencilere Yönelik

Katılımcılar; hazırbulunuşluk düzeylerine göre Kur'an-ı Kerim, Türkçe, Arapça, Tefsir, Hadis, Fıkıh ve Siyer gibi derslerin yanı sıra sosyal kültürel etkinlikler, seminerler, konferanslar ziyaretler, çalıştay ve sunumlarla 18.07.2022-09.09.2022 tarihleri arasında ülkemizde misafir oldu. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Yüksek Kazak-Türk Sosyal ve Teknoloji Koleji ve İşenali Arabaev Kırgız Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden gelen öğrenciler; İstanbul Pendik'teki Şehit Adil Büyükcengiz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyonu ile Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyonunda konakladı.

"Birbirimize Olan Muhabbetimiz Bu Tür Program ve Etkinliklerle Daha da Artıyor"
İstanbul'da başlayan programın ilk günlerinde öğrencileri ziyaret eden Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül "Orta Asya deyince bizim kalbimiz farklı atıyor. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan... Bu ülkeleri ve coğrafyaları andığımızda soy itibariyle aynı olmamız hasebiyle içimizde bir muhabbet hâsıl oluyor. Hiçbir ırkın bir diğerine üstünlüğü yoktur ama insanın kendi milletini sevmesi normaldir. Aynı zamanda aynı inanca ve aynı dine mensup olmamız sebebiyle birbirimize olan muhabbetimiz artıyor. Bu tür program ve etkinliklerle daha da pekişiyor. Dünyada iyi insanlar ile beraber olursak ahirette de inşallah iyi insanlar ile beraber oluruz." ifadelerini kullandı.

Katılımcılar; günlük dersler dışında yapılan sosyal etkinlikler doğrultusunda öncelikle İstanbul'da tarihî yarımada gezisi, Sultan Ahmet Camiî, Ayasofya Camiî ve Süleymaniye Camiî'ne ziyarette bulundu. İstanbul dışında Ankara, Çanakkale, Bursa, Konya, Bilecik ve Bolu illerini ziyaret etme imkânı bulan öğrenciler; Prof. Dr. Casim Avcı, Prof. Dr. Necdet Tosun, Prof. Dr. Hasan Moğol, Prof. Dr. Kemal Polat, Prof. Dr. Kemal Yıldız, Prof. Dr. İbrahim Öztek, Prof. Dr. Sırrı Akbaba, Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, Dr. Sait Ocaklı, Prof. Dr. Havva Kök, Prof. Dr. Güler Kalay ve Pendik Müftüsü Musa Bilgiç tarafından verilen Konferans ve seminerlere katıldı.

İstanbul'da başlayan "Türkiye'den Yedi Kıtaya Uluslararası Yaz Eğitim Etkinlikleri" dâhilinde Kırgızistan ve Kazakistan'dan gelen öğrencilere yönelik düzenlenen programın kapanışına ise Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız katılarak tüm öğrencilere katılım belgesi, programda emeği geçenlere ise teşekkür belgesi takdim etti. Bu tür etkinliklerin devamı konusunda açıklamalarda bulunan Yıldız, ülkemize yapılan ziyaretten ve onları ağırlamış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

14-09-202214-09-202214-09-202214-09-202214-09-202214-09-202214-09-202214-09-202221-10-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.